وردپرس یا جوملا

وردپرس یا جوملا وردپرس یا جوملا
- ۱۲ دی ۱۳۹۹ -

وردپرس بهتر است یا جوملا؟ انتخاب حرفه ای در سال ۲۰۲۱ | گروه پنتاما

يك نظر 1103 بازدید

اگر در گیر و دار راه اندازی سایت باشید، حتما این سوال در ابتدا ذهنتان را به خود مشغول کرده و آن این است که از چه سیستمی (CMS) باید استفاده کنید؟ همچنین اگر بخواهیم ساده تر برایتان شرح دهیم احتمالا مردد هستید که از ورد پرس یا جوملا را برای سایت خود استفاده کنید. اگر این سوال برای شما پیش آمده که وردپرس چیست و یا جوملا چیست ابتدا به لینک مربوطه بروید تا بیشتر با این CMS ها آشنا شوید.

لازم است بدانید هر کدام از این CMS ها دارای ویژگی ها و نکات مثبت و منفی بسیاری هستند که باید یک به یک آنها را بشناسید و با توجه به کارکرد هر یک از آنها و همچنین بررسی نیازها و خواسته هایتان، یکی از آن دو را برای طراحی سایت خود مورد استفاده قرار دهید.

وردپرس یا جوملا ؟ کدام بهترند؟

پیش از هر چیز باید بگوییم هر دو سیستم مدیریت دارای شرایطی هستند که می توانند بسیاری از نیازهای طراحان سایت را برآورده سازند. پشتیبانی مناسب و امکان سفارش سازی متعدد سبب می شود این دو سیستم مدیریت طرفداران بسیاری به دست آوردند و این روزها به دو رقیب بسیار جدی برای هم تبدیل شوند. هر چند بر اساس آمار استفاده کنندگان وردپرس به نسبت جوملا بیشتر هستند این سیستم مدیریت، محبوبیت بیشتری در میان کاربران دارد. از سویی دیگر لازم است بدانید که هر یک از این سیستم های مدیریت دارای معایب و مزایایی هستند که باید دقیق با آنها آشنا شوید.

بررسی عملکرد وردپرس و جوملا

در ادامه گزارش می خواهیم شما را با چهار موضوع مهم در مورد دو سیستم مدیریتی نام برده، آشنا کرده و وردپرس و جوملا را با یکدیگر مقایسه کنیم.

۱- بهینه سازی برای موتورهای جست و جو

بهبود شرایط سئو سایت یکی از مهمترین اقداماتی است که باید مورد توجه قرار بگیرد تا سایت به موفقیت دست یافته و بتواند در بین کاربران جای خود را تثبیت کند. حتما می دانید برای رسیدن به این شرایط، صاحبان وب سایت ها باید بر روی یکی از دو سیستم مدیریتی سرمایه گذاری کرده و برای رسیدن به اهداف خود تلاش هایی مضاعف داشته باشند. لازم است بدانید این سرمایه گذاری می تواند به دو شیوه مستقیم و غیر مستقیم انجام شود. شیوه مستقیم در واقع به معنای استفاده از تبلیغات است که به صورت دائمی میبایست در دستور کار قرار گرفته و سایت را همواره در شرایطی مطلوب نگه دارد.

روش دوم سرمایه گذاری غیرمستقیم است که می توان با کمک موتورهای جست و جو مورد استفاده قرار بگیرد. حال پس از توضیح در مورد اهمیت سرمایه گذاری این سوال پیش می آید که سرمایه گذاری غیر مستقیم برای سیستم مدیریت جوملا بهتر جواب می دهد یا ورد پرس؟

پیشنهاد میکنیم این مقاله را هم بخوانید:
چرا ووکامرس؟ بررسی معایب، مزایا و امنیت woocommerce در 2021 | گروه پنتاما

لازم است بگوییم که بهینه سازی سایت با CMS وردپرس و جوملا دارای شرایطی نسبتا متفاوت است . بهینه سازی در سیستم مدیریت جوملا این شرایط را برای کابران خود فراهم می آورد که متا توضیحات و کلمات کلیدی را برای وب سایت خود ایجاد کنند که تصویر آن را در زیر مشاهده می کنید.

مدیریت محتوا

از سویی دیگر وردپرس از Yoast Seo برخوردار است که می تواند شرایطی بسیار متفاوت را در مسیر بهینه سازی سایت برای کاربران خود ایجاد نماید. در این افزونه شما با مشاهده سه رنگ سبز، زرد و قرمز می توانید شرایط سئو محتوای خود را مشاهده کرده و برای بهبود آن تلاش کنید.

یوهاست

همچنین در جوملا افزونه ای با عنوان EFSEO وجود دارد که چیزی شبیه به Yoast SEO سیستم مدیریت وردپرس است. از طریق این افزونه شما می توانید اطلاعات را ویرایش کرده و به شکلی کاملا اتوماتیک، اطلاعات متا را به دست آورید.

در بخش اول ما شرایط بهینه سازی در بین دو سیستم مدیریتی جوملا و ورد پرس را مورد بررسی قرار دادیم که در نهایت باید گفت در گام اول وردپرس یک قدم از جوملا پیشی گرفته و این بخش را به نفع خود به پایان رسانده است.

۲- تفاوت شرایط امنیتی در جوملا و وردپرس

در بخش دوم باید به این سوال پاسخ دهیم که در حوزه امنیت، سیستم مدیریت جوملا عملکرد بهتری دارد یا وردپرس؟ برای پاسخ به این سوال می توانیم تعداد دفعات حمله سایبری به این دو سیستم مدیریت را بررسی کنیم.

امنیت وردپرس و جوملا

لازم است در این بخش بگوییم همواره وردپرس بیشتر از جوملا در معرض این حملات قرار دارد. در واقع وردپرس دارای هزاران پلاگین است که هر یک از آنها می توانند خدمات بسیاری را برای کاربران ایجاد نمایند اما در عین حال همین میزان افزونه یک نگرانی بسیار جدی برای افرادی که از وردپرس استفاده می کنند، ایجاد کرده است و آن این بوده که آیا تمامی آنها قابل اعتماد هستند و یا آنها با نسخه وردپرس استفاده شده سازگاری دارند؟ همین افزونه ها می توانند امنیت وردپرس را با چالش های جدی رو به رو کنند زیرا این افزونه ها اگر به درستی طراحی نشده باشند، می توانند یک راه نفوذ برای هکر ها به حساب آیند.

نکته مهم در سایت جوملا این است که بر خلاف وردپرس به صورت پیشفرض موارد متعددی چون SSL را دارا است و نیازی ندارد تا آن را به شکل افزونه در اختیار کاربران قرار دهد .

پیشنهاد میکنیم این مقاله را هم بخوانید:
جوملا چیست؟ بررسی معایب، مزایا و امنیت Joomla در 2021 | گروه پنتاما

با بیان موارد بالا باید بگوییم وردپرس نیاز به تقویت شرایط امنیتی خود دارد و در این بخش از کار، سیستم مدیریتی جوملا قوی تر از ورد پرس فعالیت می کند.

۳-مقایسه توانایی سفارش سازی در وردپرس و جوملا

در ابتدا باید به این سوال پاسخ دهیم که سفارش سازی چیست؟ سفارش سازی در واقع به این امر گفته می شود که کاربرانی که توانایی کد نویسی ندارند، بتوانند با کمک افزونه ها به راحتی فعالیت داشته باشند و نیازی نباشد از افراد حرفه ای کمک بگیرند.

حالا باید دو سیستم مدیریت وردپرس و جوملا را بررسی کرده و مطالعه کنیم کدام یک از این دو توانایی سفارش سازی بیشتری به نسبت دیگری دارند؟ باید بگوییم در این مورد وردپرس بهتر عمل کرده و افزونه های بیشتری به نسبت جوملا برای کاربران خود در نظر گرفته است.

از سوی دیگر باید بگوییم وردپرس به ­روزرسانی بیشتری در طراحی افزونه ها داشته و امکانات بیشتری را در این حوزه در اختیار کاربران قرار می دهد. همچنین وردپرس پشتیبانی مناسب تری داشته و این امکان را برای مخاطبان خود فراهم می آورد تا آنها بتوانند به راحتی پوسته های مورد نظر خود را در اختیار بگیرند.

۴- توانایی کنترل محتوا و مدیریت در سیستم جوملا و وردپرس

باید بگوییم هر دو سیستم مدیریت جوملا و وردپرس دارای شرایطی برابر در حوزه مدیریت محتوا هستند هر چند اگر بخواهیم بیش از حد منصف باشیم، می توان تنها به یک نکته اشاره کرد که وردپرس برای کاربران این امکان را ایجاد می کند که راحت تر بتوانند فرمان کنترل محتوا را در دست بگیرند و راحت تر مدیریت داشته باشند. از سویی دیگر وردپرس به حدی آسان طراحی شده است که برای راه اندازی یک سایت و افزودن محتوا در آن، نیازی به دانش عجیب و غریبی نیست و تنها با صرف زمانی اندک می توان به آن دست یافت اما ماجرا در مورد جوملا چنین نیست.

در واقع برای راه اندازی سایت با سیستم مدیریت جوملا شما نیاز دارید کمی دانش خود را افزایش دهید و به مرور آن را بیاموزید تا با صرف زمان، خواسته خود را پیش ببرید.

با وجود مطالب فوق اگر بخواهیم ملاک قضاوت را بر روی راحتی مدیریت محتوا بگذاریم و آن را ارزشمند بدانیم، وردپرس به نسبت جوملا موفق تر عمل کرده و کاربرانی که نیاز دارند آسانترین سیستم مدیریت را در اختیار داشته باشند را راضی نگه داشته است. از همین رو باید اذعان کنیم وردپرس به نسبت جوملا در حوزه مدیریت و کنترل محتوا محبوبیت بیشتری دارد.

پیشنهاد میکنیم این مقاله را هم بخوانید:
راهنمای کامل راه اندازی سایت با وردپرس ℹ️ در سال 2021 | گروه پنتاما

وردپرس و جوملا

در پایان

در پایان متن شما را به طور خلاصه با مزایا و معایب دو سیستم مدیریت وردپرس و جوملا آشنا می کنیم تا جدای از موارد گفته شده، تصمیم خود را بگیرید و یکی از دو مورد گفته شده را انتخاب نمایید.

 • مزایای ورد پرس
 • کد باز: این امر کمک می کند طراحان بتوانند به راحتی هم یک سایت کاملا ساده طراحی کنند و هم یک سایت فوق پیشرفته را ایجاد نمایند. در واقع کد باز بودن این امکان را به طراحان می دهد که بر اساس نیازهای خود، شرایط سایت را تعیین کنند.
 • نصب آسان: برای نصب قالب ورد پرس تنها ۵ دقیقه زمان لازم دارید.
 • سفارشی سازی: شما با استفاده از انواع و اقسام قالب های ورد پرس می توانید سایت دلخواه خود را طراحی کرده و بر اساس سلیقه خود آن را در اختیار بگیرید.
 • اگر می خواهید فروشگاه اینترنتی داشته باشید باید بگوییم که از طریق افزونه فروشگاه ساز ووکامرس یک فروشگاه تمام عیار راه بیاندازید. اگر نمی دانید ووکامرس چیست به لینک مربوطه مراجعه نمایید.
 • معایب وردپرس
 • امنیت: همان طور که گفته شد امنیت یکی از مهمترین مسائلی است که باید به آن توجه شود زیرا در سیستم مدیریت ورد پرس به دلایل گفته شده حفره های امنیتی وجود دارد که ممکن است شما و سایتتان را با مشکل را به رو سازد.
 • هزینه نگهداری: باید بدانید استفاده از وردپرس رایگان است اما نگهداری آن نیاز به پشتیبان، هاست و … دارد که دیگر مانند اول استفاده از وردپرس رایگان نیست.
 • پیچیدگی در سفارشی سازی: اگر می خواهید سایت شما جدای از ابزارهای خود وردپرس طراحی شود، نیاز به یک متخصص دارید زیرا با پیچیدگی های بسیاری رو به رو می شوید.
 • مزایای جوملا
 • نصب آسان: جوملا نیز همانند وردپرس، به راحتی نصب شده و راه اندازی می شود.
 • اکستنشن های قوی: وجود اکستنشن های قوی این توانایی را به شما می دهد تا قابلیت های سایتتان را افزایش دهید و بخش های گوناگون سایتتان رو توسعه ببخشید.
 • دسترسی کاربری: شما به راحتی می توانید سطح دسترسی کاربران به سایت را تعیین کنید.
 • معایب جوملا
 • سفارشی سازی: باید بدانید سفارشی سازی پیشرفته در سیستم مدیریت جوملا بسیار مشکل است .
 • بهینه سازی: باید بگوییم بهینه سازی سایت با جوملا خیلی هم مناسب نیست و برای این کار باید موارد بسیاری را مد نظر قرار دهید.

به اشتراک بگذارید

نظرات شما برای ما مهم است

یک پاسخ به “وردپرس بهتر است یا جوملا؟ انتخاب حرفه ای در سال ۲۰۲۱ | گروه پنتاما”

 1. پیام گفت:

  سلام ما یک گروه تلگرامی برای وردپرس راه انداختیم که کلی از
  اساتید هم هستند
  خوشحال میشیم شما هم تشریف بیارید.

  https://t.me/wpirangroup

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره در ایام کرونا
۰۹۱۲۴۹۰۱۰۳۱