سئو چیست

سئو چیست سئو چیست
-۱۰ مرداد ۱۳۹۷-

پاسخ به سوال سئو چیست و چرا همه به آن نیاز دارند؟

يك نظر 182 بازدید

بسیاری از تجارت ها بهینه سازی برای موتور های جست جو را معما و پازلی پیچیده می دانند که فقط برای افرادی خبره (اغلب برنامه نویسان) قابل حل است. واقعیت این است که سئو بخش مهمی از استراتژی هر کسب و کاری می باشد و ابدا پیچیده نیست. برای پاسخ به پرسش سئو چیست و ضرورت آن برای کسب و کار خاص شما چه مقدار است ادامه مطلب را دنبال کنید

سئو چیست؟

شاید ساده ترین جواب سئو چیست این است که در اصل مخفف شده سه لغت جستجو (Search)، موتور (Engine) و بهینه سازی (Optimization) است، توضیح هر لغت به تفکیک می باشد.

جستجو (Search)

یکی از متداول ترین روش های پیدا کردن اطلاعات در اینترنت موتور های جستجو می باشد. در سایت هایی مانند Google  یا Bing  کاربران واژه و یا جمله مورد نظر خود را وارد کرده سپس این وب سایت ها توسط یک الگوریتم پیچیده ساخت یافته بهترین نتیجه ای که فکر میکنند برای کاربر مناسب ترین هدف می تواند باشد را به او نمایش می دهد.

این فرایند متفاوت از جستجوی خبری جدید در یک وب سایت خبری و یا گشت و گذار در شبکه های اجتمایی می باشند. در این پروسه کاربر به صورت فعال دائما به دنبال پاسخی مشخص است که همین موضوع باید برای ساخت مطالبی تاثیر گذار و بهینه مد نظر قرار داده شود.

موتور (Engine)

«موتور های» جستجو که مردم برای پیدا کردن اطلاعات از آنها استفاده می کنند امری بسیار حیاتی برای درک سئو و پاسخ به پرسش سئو چیست می باشند چرا که این موتور های جستجو نتایج را با الویت بندی خاصی به کاربران نمایش می دهند. آنها ابتدا توسط خزنده هایی (Crawlers) محتوای وب را بررسی کرده سپس تمام یافته های خود را ذخیره می کنند؛ باید توجه داشت محتوایی ذخیره می گردد که توسط مالک آن وب سایت اجازه بررسی شدن (Indexing) را به خزنده ها داده باشد. هنگامی که جستجویی اجرا شود نتایجی به کاربر نشان داده می شود که قبلا توسط خزنده ها بررسی شده باشند.

نکته مهمی که باید در نظر داشت این است که تمامی موتور های جستجو از شرایط و قوائد خاصی برای برگرداندن نتایج استفاده می کنند. آنها توسط فاکتور هایی مانند چگالی کلید واژه و تگ های متا (Meta Tags) برای درک آنچه صفحه شما ارائه می دهد استفاده می کنند. همچنین آنها لینک هایی که صفحات شما را هدف قرار داده اند بررسی میکنند (در کنار فاکتور های دیگر) و با توجه به این اطلاعات تشخیص می دهند که کدام صفحه دارای بالاترین اعتبار (Authority) می باشد.

بهینه سازی (Optimization)

برای اینکه کاربران بتوانند شما را توسط جستجو پیدا کنند نیاز دارید که در چند نتیجه نخست برگردانده شده توسط موتور های جستجو حضور داشته باشید. این دقیقا همان علتی است که شما نیاز دارید محتوای خود را برای موتور های جستجو بهینه نمایید. این امر اصلا و ابدا نباید امری پیچیده باشد، اما نیازمند مقداری توجه است.

اگر میخواهید در نتایج جستجو رتبه بالایی داشته باشید نیاز دارید از چند مهم اطمینان حاصل کنید:

 • موتور جستجو باید بتواند شما را پیدا کند
 • باید تشخیص دهد مطالب شما در چه رابطه ای هستند
 • موتور جستجو باید باور کند که وب سایت / صفحه شما دارای اعتبار و قدرت لازم برای محتوایی که ترویج می دهید هست

سئو چگونه کار میکند؟

در نهایت سئو کار کردن با موتور های جستجوست در اصل هر دوی شما یک هدف مشابه دارید: ارائه اطلاعات ارزشمند به کاربران هنگامی که به آن نیاز دارند. برای انجام این کار شما باید سئو را درک کرده و بدانید سئو چیست همچنین عملکرد آن چگونه است.

سئو چه چیزی نیست

سئو یک ابزار واحد یا یک فرایند تنها نیست. سئو یک سری از حقه ها (مانند افزایش کلید واژه) و یا رازهایی (مانند افزایش لینک ها) که با استفاده از آنها موتور های جستجو را بتوان فریب داد نیست. همچنین سلسله ای از میانبر ها نیز نمی باشد که بتوان راه خود را به بالای نتایج جستجو خرید.

تمام این تاکتیک ها با هدف به بازی گرفتن سیستم در گذشته توسط تجارت های مختلف و متخصصین موتور های جستجو انجام شده اند. بسیاری از آنان نیز نتیجه گرفتند اما موقت.

همانطور که موتور های جستجو جا افتاده و قوی تر شده اند به مرور توانسته اند نتایج بهتر و قوی تری را (نتایج حقیقی) به جای مقالات با کیفیت پایین که توسط کلمات کلیدی اشباع شده اند و با بک لینک های بی ارزش حمایت می شوند برگردانند امروزه موتور های جستجو این چنین تکنیک هایی را به واقع جریمه نموده و محتوایی را که به صورت صحیح و منطقی در وهله اول برای کاربران و سپس برای موتور های جستجو بهینه شده باشند تشویق می کنند.

سئو چه چیزی هست (سئو چیست)

سئو تلفیقی ست از فعالیت هایی که باعث یافتن و اعتماد کردن به شما توسط موتور های جستجو، ساختار دادن به محتوایی که شما منتشر می کنید و ارائه آن به کاربرانی که به دنبال آن می گردند. در واقع می توان به سوال سئو چیست اینگونه پاسخ داد

بیشتر و بیشتر، معنا و مفهوم حقیقی سئو نوشتن صحیح و جذاب برای انسان هاست

در مرحله نخست باید تحقیقی روی کلید واژه هایی که مختص کسب و کار شماست صورت بپذیرد؛ کلید واژه هایی که نیاز مخاطبین شما و نحوه ی دسترسی مخاطبتان به کسب و کار شما را مشخص می کند.
سپس محتوای شما باید از این کلید واژه ها به صورت کاملا طبیعی و مفید بهره بگیرد. نهایتا شما باید محتوای خود را به نحوی تقویت کنید که برای مخاطب چنان جذابیتی داشته باشد که لینک مطلب شما را به اشتراک گذاشته و باعت افزایش اعتبار صفحه شما شود.

برای درک دقیق تر استراتژی های سئو از شما دعوت می کنیم صفحات زیر را مطالعه کنید:

 • سئو داخلی (On-Page SEO) و سئو خارجی (Off-Page SEO)
 • ۵ روش برای سئو کردن وب سایت خود
 • ۱۱ ترفند سئو که شما می توانید بدن هیچ کمکی انجام دهید
 • معرفی تمرینات سئو
چه زمانی سئو نتیجه می دهد

وقتی استراتژی سئو شما در حال نتیجه دادن است، این به معنی اتفاقات خوب هم برای شما و هم برای مخاطبانتان هست. نکته مهم و جالب توجه این است که این اتفاق یک فرایند بازگشتی بوده و در اصطلاح خودش خودش را تقویت می کند.

در مرحله نخست رتبه وب سایت شما افزایش می یابد که این امر به این معنی است که مخاطبین بیشتری صفحه شما را در نتایج گوگل پیدا خواهند کرد با افزایش بازدید و ترافیک محتوای پر ارزش شما سایت های بیشتری مطلب شما را لینک می کنند، این امر باعث افزایش اعتبار و قدرت صفحات شما می شود که خود افزایش رتبه سایت شما را نتیجه می دهد و این حلقه ادامه دارد…

چرا کسب و کار من به سئو نیاز دارد؟

بسیاری از مالکین کسب و کار ها بر این باورند که استراتژی های سئو برای آنان مناسب نیست. یا فکر می کنند این مفهوم بسیار پیچیده است و یا بر این باورند که تجارت در اصطلاح آجر و ملات آنها هیچ نفعی از موتور های جستجو نمی برد که البته هر دو طرز تفکر اشتباه است. سئو از بسیاری جهات به کسب و کار شما کمک می کند و نقش یک ابزار حیاتی را در تجارت شما ایفا می کند.

همه از موتور های جستجو استفاده می کنند

کاربران بر بستر اینترنت برای یافتن پاسخ هاییشان (به طور مثال در همین مطلب برای یافتن پاسخ به پرسش سئو چیست) به جستجو اتکا می کنند، برای یافتن محصول و یا سرویس خاصی و یا پیدا کردن کمپانی های مختلف. اگر شما بر روی مشتریان محلی یا سئو محلی تمرکز کرده این باز هم مشتریان دارای پتانسیل برای یافتن محصول نهایی مد نظر خود از نظرات و راه برد ها استفاده می کند.

حتی اگر مشتری ها مستقیما با نام برند شما آشنا باشند احتمال تایپ کردن نام برند در موتور های جستجو بیشتر از جستجوی مستقم نام دامنه شماست. حداقل کاری که شما نیاز به انجام آن دارید این است که مطمئن شوید هنگامی که کاربران نام برند کسب و کارتان را در موتور های جستجو تایپ می کنند بتوانند شما را پیدا کنند.

در ادامه به صورت تیتر وار به اختصار به برخی از محاسن سئو (در پاسخ به پرسش سئو چیست) اشاره می کنیم:

 • باعث افزایش ترافیک ورودی وبسایتتان می شود
 • رهنمود هایی با کیفیت را برای کسب و کارتان به ارمغان می آورد آن هم به صورت رایگان
 • کمک می کند تا برند خود را بهتر و ماندگار تر بسازید
 • باعث ایجاد اعتماد و اطمینان در مخاطب می گردد
 • شبکه های اجتماعی را در قلب خود جای داده
 • باعث می شود تبلیغات رایگان را فراموش نکنید
 • هیچ وقت زیادی گران نیست!
 • هزینه ای ندارد اما یک سرمایه گذاری است

 

برای ارتباط مستقیم با متخصصین ما و مشاوره رایگان با ما در ارتباط باشید

5/5 ( 1 نظر )

برچسب ها
به اشتراک بگذارید

نظرات شما برای ما مهم است

یک پاسخ به “پاسخ به سوال سئو چیست و چرا همه به آن نیاز دارند؟”

 1. محمد گفت:

  سلام ما یک گروه تخصصی سئو زدیم.
  از شما هم دعوت میکنم به گروه ما بپوندید
  https://t.me/IranSeoGroup

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان
02177930982