متا تگ رفرش

متا تگ رفرش متا تگ رفرش
- ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ -

متا تگ رفرش یا Meta Refresh چیست |‌ نحوه صحیح استفاده در ۲۰۲۰ |‌گروه پنتاما

بدون نظر 570 بازدید

متا تگ رفرش یا ریدایرکت یکی از راه هایی است که می تواند صفحات وب را بارگیری یا ریدایرکت کند. تگ Meta Refresh کاربر را بعد از گذشت یک زمان مشخص بر حسب ثانیه به صفحه ای جدید هدایت می نماید. اگر شما هم جزو افرادی هستید که به سئو سایت اهمیت می دهید و می خواهید که سایتتان رتبه بهتری را کسب کند، برای آشنایی با متا تگ رفرش و سایر متا تگ ها تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

چرا متا تگ ها مهم هستند؟

اگر کمی با گوگل سر و کار داشته اید، حتما متوجه شده اید که سئو گوگل در حال تغییر و تحول است. کاربران کلمات کلیدی را جستجو می کنند و در این مرحله، گوگل به دنبال آیتم هایی متناسب با عبارت درخواستی از جانب کاربر می گردد. همچنین موتورهای جستجو نتایجی را نشان می دهند که از این کلمات کلیدی در مطلبشان استفاده کرده باشند. در این میان متا تگ ها به گوگل کمک می کنند تا داده هایی که در آنها قرار گرفته اند، متناسب با عبارت جستجو شده در نتایج جستجو برای کاربر نشان داده شود.

متا تگ رفرش Meta Refresh چیست؟

احتمالا برای شما هم اتفاق افتاده است که هنگام خواندن مطلبی در یک سایت خبری، صفحه در لحظه ای بارگذاری مجدد شود. در آن زمان ممکن است شما در ابتدا متوجه تغییرات نشوید ولی پس از بررسی دقیق، خبرهای جدید را در گوشه سمت چپ یا راست خواهید دید. آنچه گفته شد، نمونه ای از متا تگ رفرش است.

متا تگ رفرش در بخش Head سایت قرار می گیرد و سبب بارگذاری مجدد سایت پس از مدت زمان مشخصی می شود. این بارگذاری مجدد می تواند در همان صفحه یا صفحه دیگری قرار بگیرد. اگر بارگذاری در صفحه دیگری انجام شود، به اصطلاح به آن ریدایرکت شده است. برای کار با متا تگ رفرش باید این کد را بنویسید:


<meta http-equiv="refresh" content="200"; URL=http://www......./>

 

بارگذاری مجدد صفحه فعلی با متا تگ رفرش

یکی از کارهایی که با متا تگ رفرش می توانید انجام دهید، بارگذاری مجدد صفحه ای است که قبلا بارگیری کرده اید. برای این کار باید عنوان متا را به جای <head> در HTML قرار دهید. یعنی به صورت <meta> بنویسید. این دستور http-equiv=”refresh” به سرور می گوید که متا تگ رفرش به جای محتوای متنی، دستور HTTP را ارسال می کند.

پیشنهاد میکنیم این مقاله را هم بخوانید:
20 روش برای افزایش قطعی سرعت وب سایت ✔️ وردپرس اپدیت ۲۰۲۰

متا تگ ها

کلمه refresh یک عنوان HTTP است که به سرور وب می گوید، آن صفحه مجددا بارگیری می شود یا به صفحه دیگری ارسال خواهد شد. content=”600″ مقدار زمان بر حسب ثانیه را نشان می دهد تا مرورگر مجددا صفحه را بارگیری کند. البته این زمان را شما می توانید به هر مقداری که می خواهید تغییر دهید. یکی از رایج ترین سایت هایی که از متا تگ رفرش استفاده می کند، سایت بورس سهام یا هواشناسی است.

بسیاری از افراد که از این متا تگ رفرش برای بارگذاری مجدد صفحه استفاده می کنند، باعث اذیت کاربران می شوند. چرا که ممکن است کاربری مشغول خواندن صفحه باشد و صفحه مجددا بارگذاری شود، البته این در صورتی است که زمان رفرش صفحه طولانی باشد. اگر بتوانید زمان را طوری کنترل کنید که رفرش سریع اتفاق بیافتد، مزیت متا تگ رفرش محسوب می شود.

هدایت کردن به یک صفحه جدید با تگ Meta Refresh

استفاده دیگر از متا تگ رفرش، هدایت یک کاربر از یک صفحه به صفحه دیگر برای خواندن ادامه مطلب است. برای این کار می تواند از دستور زیر استفاده کنید:


<meta http-equiv="refresh" content="2" url=https://dotdash.com/>

همانطور که مشاهده می کنید، ویژگی محتوا در این قسمت کمی متفاوت است. زمانی که باید به صفحه دیگر انتقال یابد، همچنین دنبال کردن تک تک آدرس  URL هایی که برای بارگذاری در صفحه جدید باید بارگذاری شود. رایج ترین خطا در این قسمت استفاده از علائم نگارشی به صورت غلط است که سبب می شود، صفحه شما نتواند به صفحه دیگری انتقال یابد.

دستور رفرش صفحه در PHP

با استفاده از برنامه نویسی PHP و دستورات HTTP Header به راحتی می توانید موارد ارسال شده را به قسمت  Header هدایت کرده و همچنین اطلاعات را به صفحه جدیدی منتقل نمایید. به عنوان مثال:


<?php Header("HTTP/1.1 301 Moved Permanently"); Header("Location: https://web....ir"); ?>

معایب استفاده از Meta Refresh

 • همانطور که می دانید گوگل خیلی باهوش بوده و روز به روز بهتر هم می شود. بسیاری از اسپمر ها از متا تگ رفرش برای دور زدن موتور های جستجو استفاده می کنند و همین کار باعث می شود، گوگل برای آنها جریمه های سنگینی در نظر بگیرد. اگر نیاز به ریدایرکت کردن صفحه جدید دارید بهتر است به جای آن از کد ۳۰۱ استفاده کنید.
 • زمان بارگذاری نباید بیشتر از ۲ الی ۳ ثانیه شود، چراکه در بسیاری از سایت های خبری و مانند آن که کاربران مدام در حال مطالعه مطالب هستند، طولانی شدن زمان بارگذاری سبب آزردگی کاربر شده و همچنین مجبور می شوند که از اول صفحه به دنبال آنجایی که بودند، بروند. برای افزایش سرعت سایت می توانید به لینک مربوطه مراجعه کنید.
 • بارگذاری یا ریدایرکت سایت بدون اجازه کاربر، سبب می شود کاربر احساس امنیت نداشته باشد و سایت را ترک کند.
 • اگر در صفحه تان از عکس های زیادی استفاده کرده اید، در هر بار بارگذاری یا ریدایرکت کردن، کاربران باید زمانی را برای کامل لود شدن، منتظر بمانند.
 • اگر هنگام ریدایکرت شدن به یک صفحه خطا منتقل شوید، هم موجب نارضایتی کاربر شده و هم ممکن است گوگل شما را جریمه کند.
پیشنهاد میکنیم این مقاله را هم بخوانید:
کلمات کلیدی LSI چیست ✔️ در سال ۲۰۲۰ چقدر در سئو مهم و حیاتیست؟

متا تگ های اصلی

تا به اینجا مطالب کاملی درباره متا تگ رفرش بیان کردیم، حال به سراغ متا تگ های اصلی دیگری می رویم که به نوعی جزء جدا نشدنی از سئو محسوب می شوند. این متا تگ های اصلی عبارتند از :

انواع متا تگ ها

 • متا تگ Title: متا تگ عنوان تگی در HTML است که می تواند محتوای یک صفحه را توصیف کند. این متا تگ بسیار ارزشمند است، چراکه وجود کلمات کلیدی در عنوان صفحه می تواند مخاطبان بیشتری را به صفحه تان جذب کند و به این صورت صفحه شما کلیک بیشتری را دریافت کند. هرچه کلمه کلیدی به ابتدای این متا تگ نزدیک تر باشد، سایتتان می تواند رتبه بهتری کسب کند.
 • متا تگ Description: متا تگ دیسکریپشن متا تگی است که درباره صفحه شما توضیح کوتاهی می دهد. این متا تگ در نقش تبلیغاتی نیز عمل می کند بنابراین با نوشتن یک توضیح مختصر و جذاب می توانید کلیلک بیشتری از سمت کاربران دریافت کنید.
 • متا تگ Content Type: از ضروری ترین متا تگ ها متا تگ Content Type است چراکه خالی گذاشتن این قسمت سبب بروز اشکالاتی در صفحه مرورگر می شود. شما می توانید با استفاده از دستوراتی از بروز این مشکل جلوگیری نمایید.
 • متا تگ Viewport: همانطور که می دانید امروزه اکثر کاربران با استفاده از گوشی همراه، تبلت یا آیپد به جستجو در گوگل می پردازند. این متا تگ به شما کمک می کند تا بتوانید با استفاده از آن چگونگی نمایش صفحه مرورگر در دستگاه های مختلف را تنظیم نمایید. شاید اینگونه باشد که استفاده از این متا تگ در سئو سایت تاثیری نداشته باشد ولی با استفاده از متا تگ Viewport می توانید مخاطب را در صفحه تان نگهدارید.
 • متا تگ nofollow: تگ نوفالو بیشتر هنگامی استفاده می شود که شما سایتی را در صفحه تان تبلیغ می کنید ولی نمی خواهید از اعتبار خودتان برای تایید آن استفاده نمایید. چراکه این تگ شرایطی را برای وبمستر ها فراهم می کند تا به موتور های جستجو اعلام نماید که کدام لینک ها را دنبال نکند. قبلا مطلبی در سایت به عنوان لینک نوفالو (nofollow) با لینک فالو (dofollow) چه تفاوتی دارد؟ گذاشته شده که مفصل در مورد این موضوع صحبت کردیم.
 • متن جایگزین برای تصویر: از آنجایی که گوگل قادر به درک تصاویر نیست، توضیحی که به جای هر تصویر داده می شود، می تواند به گوگل در فهم این تصاویر کمک کند تا تصاویر را متناسب با عبارت جستجو شده، نمایش دهد. این متن بهتر است به صورت واضح نوشته شود و حاوی کلماتی باشد که هر چه بهتر بتواند تصویر را با جزئیات بیشتری توضیح دهد.
 • تگ Canonical: از تگ کانونیکال برای زمانی استفاده می شود که بخواهیم به گوگل بفهمانیم، محتوای تولید شده تکراری نیست. استفاده از لینک Canonical نشان می دهد که لینک آورده شده از اهمیت بیشتری برخوردار است و همین امر سبب می شود تا آن صفحه در نتایج جستجو ایندکس شود.
پیشنهاد میکنیم این مقاله را هم بخوانید:
انتشار چند مطلب به صورت روزانه، برای سئو مناسب است؟

بهتر است از این تگ در صفحه اصلی وب سایتتان استفاده کرده تا نشان دهد که محتوای شما تکراری وکپی نبوده و بدین ترتیب بتوانید رتبه بهتری را کسب کنید.

 • تگ noindex: تگ نوایندکس به شما کمک می کند تا صفحاتی از سایت را که می خواهید، از نتایج جستجو دور نگه دارید. در واقع می توانید زمانی که علاقه ای به ایندکس شدن صفحه و نشان دادن در نتایج جستجو را ندارید، از این متا تگ استفاده کنید.

نتیجه گیری

هر آنچه درباره متا تگ رفرش Meta Refresh نیاز بود، بیان کردیم. طبق آنچه گفته شد با استفاده از این متا تگ می توانید داده های جدید را در همان صفحه اصلی به روز کنید یا به صفحه جدید منتقل نمایید. در ادامه متا تگ های اصلی که برای سئو سایت ضروری هستند نیز گفته شد. بهتر است با مطالعه دقیق آنها و استفاده از این متا تگ ها در سئو سایت، رتبه تان را بهبود ببخشید و بتوانید جزو اولین نتایج جستجو برای کاربران نشان داده شوید.

منبع: https://www.lifewire.com/meta-refresh-tag-3469046

 

به اشتراک بگذارید

نظرات شما برای ما مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره در ایام کرونا
۰۹۱۲۴۹۰۱۰۳۱