لینک نوفالو (nofollow) با لینک فالو (dofollow)

لینک نوفالو (nofollow) با لینک فالو (dofollow) لینک نوفالو (nofollow) با لینک فالو (dofollow)
- ۱۲ دی ۱۳۹۹ -

لینک نوفالو (nofollow) و فالو (dofollow) برترین نسبت بک لینک سازی ۲۰۲۱ |‌گروه پنتاما

بدون نظر 648 بازدید

اگر در دیجیتال مارکتینگ یا وبلاگ نویسی تازه وارد هستید، ممکن است خیلی وقت ها کلمه لینک نوفالو و لینک فالو را بشنوید اما ندانید این دو دقیقا بیانگر چه چیزی هستند. این دو اصطلاح بین بازاریاب های دیجیتال بسیار معمول هستند، منظور دقیقا آنهایی است که با توجه به رتبه بندی وب سایت، کار می کنند. در واقع باید تاکید کنیم روش SEO (بهینه سازی موتور جستجو) بدون یادگیری پیوندهای nofollow و dofollow تقریباً ناقص است.

لینک های نوفالو و فالو در سئو وب سایت بسیار مهم هستند. در واقع باید بدانید برای جستجوگرهای مناسب وب سایت خود، چه موقع و از کجا می توانید از لینک های Nofollow و Dofollow استفاده کنید. استفاده نادرست از پیوندهای نوفالو و فالو به شدت بر رتبه وب سایت شما در موتورهای جستجو تأثیر می گذارد به همین دلیل، بسیار مهم است که بدانید چه زمان و کجا از لینک نوفالو و لینک فالو بهره مند شوید.

امروز می خواهیم درباره این نوع پیوندها بیشتر صحبت کنم و اهمیت و مزایای لینک های nofollow  و dofollow را در بهینه سازی موتور جستجو با شما به اشتراک بگذارم.

تفاوت لینک ها

با لینک نو فالو بیشتر آشنا شوید

لینک های Nofollow لینک هایی هستند که به ربات های موتورهای جستجو اجازه نمی دهند لینک ها را فهرست (Index) کنند. این بدان معنا است که در صورت پیدا کردن برچسب های نوفالو با لینک شما، ربات های موتورهای جستجو نمی توانند پیوندهای شما را فهرست بندی کنند و تنها افراد یا در واقع اشخاص واقعی هستند که می توانند این کار را انجام دهند. به تعبیری دیگر لینک های  Nofollow ، برای مخفی کردن لینک وب سایت از موتورهای جستجو استفاده می شوند.

لینک فالو را بیشتر بشناسید

لینک های Dofollow لینک هایی هستند که به ربات های موتورهای جستجو اجازه می دهد لینک ها را فهرست بندی كنند؛ به این معنی که اگر Dofollow لینک های شما را بیابند، ربات های موتور جستجو می توانند این لینک ها را فهرست بندی کنند. در واقع هم افراد و هم موتورهای جستجو می توانند لینک ها را دنبال کنند. همچنین شما می توانید از لینک های dofollow برای تهیه لینک به سایت، آن هم با قدرت بالا استفاده کنید تا با کیفیت بالا و محتوای منحصر به فردی که دارید، بک لینک های مناسب به دست آورید.

پیشنهاد میکنیم این مقاله را هم بخوانید:
انکر تکست چیست؟ تکنیک های Anchor text در سئو 2021 | گروه پنتاما

چه زمانی و کجا از Nofollow و Dofollow استفاده می شود؟

در ادامه به شما می گوییم هر یک از دو لینک لینک نوفالو و لینک فالو چه زمانی و کجا مورد استقاده قرار می گیرند.

استفاده از لینک های نوفالو (nofollow):

لینک های Nofollow زمانی مورد استفاده قرار می گیرند که قرار است در وبسایت هایی با اعتبار پایین یا محتوای کم کیفیت یا برخی وب سایت های فروش یا شرکت های وابسته منتشر شوند. برای چنین وب سایت هایی، ما باید از پیوندهای nofollow استفاده کنیم تا Serach Engines  چنین پیوندهای با کیفیت پایینی را از وب سایت ما ایندکس نکند. لازم است تاکید کنیم که اگر چنین کاری را انجام ندهیم با کاهش رتبه مواجه خواهیم شد.  در ادامه نکاتی را به شما می گوییم که باید هنگام تصمیم گیری جهت استفاده از لینک های Nofollow ، مورد استفاده قرار دهید:

 • همیشه از لینک ها Nofollow با تبلیغات حمایت شده استفاده کنید.
 • همچنین از لینک های Nofollow با لینک های وابسته استفاده کنید.
 • با استفاده از تگ های Nofollow با وب سایت هایی که اعتبار ندارند، ارتباط برقرار کنید.
 • از Tag Nofollow در وب سایت هایی با محتوای کم کیفیت، استفاده کنید.
 • همیشه از تگ Nofollow در وب سایت هایی مانند هک استفاده کنید.

استفاده از لینک فالو (dofollow):

زمانی ارزش لینک های Dofollow مشخص می شود که ما به ربات های موتور جستجو اجازه می دهیم به وب سایت یا فهرست لینک های خود، لینک ما را نیز قرار دهند. ما باید از لینک های dofollow در وب سایت های با کیفیت استفاده کنیم. در ادامه به نکاتی که هنگام استفاده از لینک Dofollow  باید توجه کنید، اشاره کرده ایم:

 • همیشه از لینک های Dofollow برای وب سایت های باکیفیت مانند Google ، Yahoo ، Bing ، Quora و غیره استفاده کنید.
 • از پیوندهای Dofollow در وب سایت های دارای قدرت بالا استفاده کنید. به عنوان مثال: اگر وب سایت یا وبلاگ مسافرتی دارید، می توانید پیوند dofollow را به وب سایت با قدرت بالا مانند MakeMyTrip ، Expedia و غیره ارائه دهید.
 • همچنین می توانید لینک های Dofollow را روی پست هایی که محتوای با کیفیت بالا ارائه می دهند، اضافه کنید.
پیشنهاد میکنیم این مقاله را هم بخوانید:
آشنایی با ویژگی لینک (Attribute) 🔥 جدید Sponsored و ugc در 2021 | گروه پنتاما

nofollow

چگونه بررسی کنیم که یک لینک نوفالو است یا فالو ؟

اگر می خواهید بدانید که لینک منتشر شده dofollow  است یا nofollow، بر روی لینک کلیک راست کرده و روی “بررسی” کلیک کنید و کد html را دریافت نمایید. با این کار به راحتی می توانید ویژگی rel را بررسی کرده و نوع پیوند را تعیین کنید.

آیا لینک های nofollow بی فایده هستند؟

باید بگوییم مطمئنا لینک های nofollow دارای اهمیت بسیاری هستند که بسیاری از سایت های معتبر از آنها استفاده می کنند. به طور نمونه سایت ویکی پدیا پر از nofollow ، حال به ما بگوییم آیا به نظر شما چنین سایتی کار بی فایده انجام می دهد؟ باید بگوییم قطعا خیر خیر. اما علت استفاده سایتی چون ویکی پدیا از لینک نوفالو چیست؟

در واقع nofollow از این جهت دارای اهمیت است که باعث می شود سایت ها به ترافیک مورد نیاز خود دست یابند اما در عین حال با دردسرهای بک لینک سایت های نامعتبر رو به رو نشوند.

سعی می کنیم این را با یک مثال ساده توضیح دهم. به صورت فرضی، شما کسب و کاری دارید که در زمینه خدمات است و از شیوه های خاص خود استفاده می کنید. تصور کنید که گروهی از مردم از محصول یا خدمات شما استفاده کرده و در مورد آن مثبت صحبت می کنند. به همین دلیل رقبای تجاری شما شروع به شایعه پراکنی کرده و تلاش می کنند تا با ایجاد اخبار منفی، مشتریان شما را تحت تاثیر قرار دهند. شما هم برای مقابله و به منظور رسیدگی به این وضعیت، مخاطبان خود را تشویق به نادیده گرفتن این شایعات و تمرکز روی خدمات می کنید. این همان کاری است که می توان گفت nofollow در دنیای اینترنت انجام می دهد.

مزایای SEO از لینک های NoFollow

بیشتر این روش برای مبارزه با اسپم و فراهم کردن بستر ایمن برای بازدید کنندگان و اطلاع رسانی همین موضوع به موتورهای جستجو مانند google و bing است. پیوندهای اسپم کمتر در وب سایت شما باعث ایجاد تصور مثبت و کمک به دستیابی به اعتبار بهتر دامنه می شود. به بیانی دیگر این امر می تواند به شما در دستیابی به رتبه های بهتر در SERP (صفحه نتیجه موتور جستجو) کمک کند.

پیشنهاد میکنیم این مقاله را هم بخوانید:
رپورتاژ آگهی 🎖️ تکنیک های حرفه ای ریپورتاژ نویسی 2021 | گروه پنتاما

گذاشتن لینک

مزایای SEO از لینک های DoFollow

لینک های DoFollow تاثیر مثبتی بر سئو و در نهایت رتبه بندی وب سایت شما دارند. اگر در حال ارائه بستر ایمن تر برای کاربران و به اشتراک گذاری اطلاعات باکیفیت هستید، این لینک سبب می شود شما بتوانید شرایط بهتری برای وب سایتتان ایجاد نمایید.

نکته حرفه ای: گرفتن بک لینک dofollow از جایگاهی که در آن کنترل کامل دارید، اقدامی مثبت است. به عنوان مثال اگر بر سیستم عامل های اجتماعی مانند توییتر ، فیس بوک یا tumblr. کنترل کامل داشته باشید، می توانید با توجه به شرایط خود، لینک های پشتیبان را حذف، ویرایش یا ایجاد کنید.

محتوای ایجاد شده توسط کاربر با Nofollow یا  Dofollow؟

اگر به مردم اجازه می دهید تا در وب سایت شما مشارکت کنند و به تولید محتوا بپردازند، بهتر است از پیوندهای nofollow برای جلوگیری از انتقال اعتبار سایت خود به سایتهای دیگر که لزوماً نمی خواهید، استفاده کنید. علاوه بر این مثال ها، شما می توانید هر زمان که به سایت های دیگر لینک می دهید، از پیوندهای نوفالو استفاده نمایید.

چرا از لینک های نوفالو استفاده می کنیم؟

در نهایت می خواهیم دلایل کلی اهمیت لینک نوفالو را برایتان شرح دهیم تا به دستی از آن بهره مند شوید:

 • نوفالو از لینک شدن در سایت های اسپمر جلو گیری می کند. حتما می دانید ممکن است چنین اتفاقی برایتان رخ دهد و سایت شما یا به عمد توسط رقبایتان یا به شکل غیر عمد به یک سایت اسپم لینک داده شود.
 • نوفالو از تکراری شدن محتوا جلوگیری می کند.
 • نوفالو راهی مطمئن برای مقابله با کاهش اعتبار سایت شما به حساب می آید.
 • وب سایت شما توسط ربات گوگل در اولویت Crawl شدن قرار می گیرد.
 • از گوگل پنالتی با کمک نوفالو جلوگیری به عمل می آید.

به اشتراک بگذارید

نظرات شما برای ما مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره در ایام کرونا
۰۹۱۲۴۹۰۱۰۳۱