طراحی سایت آموزشی

طراحی سایت آموزشی طراحی سایت آموزشی
- -

طراحی سایت آموزشی

بدون نظر 42 بازدید

طراحی سایت آموزشی آنلاین یکی از روش‌های حضور در این فضای جهانی است. واضح است سرمایه گذاری در طراحی سایت آموزشی مناسب برای موسسه خود از اهمیت بالایی برخوردار است. وقتی صحبت از راه اندازی مشاغل و مراکز آموزش می‌شود، توجه به ابعاد اینترنتی آن مهم است. مؤسسه شما باید بتواند دانش آموزان متفاوتی را به خود جلب کند. به نوعی وب سایت شما پایه و اساس اعتبار شما در دنیای مدرن خواهد بود. در حقیقت طبق آماری نشان داده شده ۳۸% از کاربران اگر یک سایت جذاب نباشد، با آن ارتباط برقرار نخواهند کرد.

به عصر دیجیتال و مدرن خوش آمد بگویید، جایی که همه چیز از طریق فناوری و اینترنت امکان پذیر خواهد شد. چه بخواهیم و چه نخواهیم، اینترنت از بسیاری جهات بر زندگی روزمره ما تاثیر گذاشته و خواهد گذاشت.

آغاز طراحی سایت آموزشی

نکاتی در هنگام طراحی سایت آموزشی وجود دارد که باید به آن توجه کنید. در این محتوا قصد داریم به این نکات بپردازیم و سپس بیان کنیم که چگونه برای ایجاد وب سایت خود برنامه ریزیی انجام دهید.

مراحل طراحی وب سایت آموزشی

  • ساختار اصلی وب سایت خود را تعریف کنید
  • بخش‌های اصلی و زیر بخش‌ها مشخص شوند
  • امکانات و ویژگی‌های لازم را در نظر داشته باشید
  • با طراح وب سایتی مشورت کنید
  • کد نویسی وب سایت خود را آغاز کنید
  • وب سایت را از همه نظر تست کرده
  • در انتها آن را منتشر کنید

صحت اطلاعات

به عنوان یک موسسه آموزشی، بدیهی است اطلاعاتی که منتشر می‌کنید باید صحیح و درست و از منبعی موثق باشد. این مسئله به ویژه در فضای مجازی و وب سایت باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد، چرا که محتوای شما در دسترس دید همگان قرار خواهد گرفت.

یک مثال ساده آن می‌تواند اطلاعات تماس اشتباه باشد. کاربران به هیچ عنوان از وجود چنین اشتباهات غلطی چشم پوشی نخواهند کرد و دیگر به وب سایت شما باز نخواهند گشت.

پیمایش کاربر پسند وب سایت

شما باید مهندسی وب سایت خود را در نظر داشته باشید. ساختار و چارچوب وب سایت که شامل پیمایش آن نیز می‌شود را به اصطلاح «معماری» آن می‌گویند. چرا که همه اطلاعات شما در یک ساختار دیجیتال شگل می گیرد و کاربران می‌توانند بین صفحات رفت و آمد کنند. معماری طراحی سایت آموزشی آنلاین نامرتب برای کاربران گیج کننده و ناامید کننده است. این مسئله را در ابتدای طرح ریزی خود حتما در نظر داشته باشید.

طراحی ساده سایت آموزشی آنلاین

طراحی ساده سایت آموزشی آنلاین

در حالی که به جنبه‌های زیبایی و جذاب طراحی سایت خود فکر می‌کنید، اصل سادگی را نیز رعایت کنید. وجود ویژگی‌ها و زیر منو‌های متعدد می‌تواند استفاده را برای کاربران طاقت فرسا کند. همچنین رده سنی کاربران را مد نظر داشته باشید.

پیشنهاد میکنیم این مقاله را هم بخوانید:
طراحی سایت کاملا حرفه ای🥇 | جزئیات هزینه ها و روند انجام کار | گروه پنتاما

وجود اطلاعات بیش از حد در صفحات باعث می‌شود تا صفحه وب سایت دیرتر بارگذاری شود. اگر یک بازدید کننده به طور مداوم به دلیل بارگذاری طولانی در یک صفحه بماند، ممکن است اصلا به محتوای اصلی توجه نکند.

اگر دقت کرده باشید در طراحی وب سایت‌ها بین هر عنصر فضای سفیدی وجود دارد. برای مثال بین منوی اصلی تا پست اولیه یک وب سایت فاصله‌ای وجود دارد. شما باید به طور صحیح از این فضای سفید استفاده کنید. برخی مطالعات نشان می‌دهد که استفاده صحیح از فضای سفید امکان درک را تا ۲۰% برای کاربران عادی فراهم میکند.

واکنش گرایی وب سایت

سعی کنید تا حد ممکن طراحی سایت آموزشی شما واکنش گرا باشد تا نسبت به رقبای بالقوه خود متمایز باشد. واکنش گرا به این معنا است که برای مثال اگر کاربر نشانگر موس خود را بر روی منو برد در آن واحد گزینه‌های زیر مجموعه آن را ببیند. همچنین بتواند از طریق گوشی همراه، تبلت و دسکتاپ در هر زمان به وب سایت شما دسترسی کامل داشته باشد.

استفاده از تصاویر

به طبع محتوای آموزشی با وجود تصاویر و گراف‌های می‌تواند به کاربر به درک موضوعات کمک بزرگی کند. این مسئله برای هر سنی صادق است. البته تصاویری که انتخاب می‌کنید در سنین مختلف متفاوت خواهد بود منتها همگی باید از اصل جذابیت و سادگی در بیان مفهوم خود پیروی کنند. همچنین عکس‌هایی که قرار می‌دهید باید مرتبط با اطلاعات باشد.

همچین در بخش‌های آموزشی از ویدیو‌های کوتاه برای معرفی هر بخش می‌توانید استفاده کنید تا کاربران با محتوا ارائه شده بهتر آشنا شوند.

پایین بودن زمان بارگذاری

یکی از مسائل مهم وب سایت ها، عملکرد آن‌ها است. اگر طراحی سایت آموزشی شما با طلاعات بیش از حد ظرفیت داده‌های خود رو به رو شده باشد، به احتمال زیاد کند خواهد بود. مطمئن شوید صفحات به سرعت بارگیری می‌شوند. همچین اگر مطالبی طولانی ارائه می‌دهید، آن‌ها را در چند بخش شکسته و در صفحه‌هات دیگر ادامه را قرار دهید.

طراحی سایت آموزشی آنلاین

بارگذای اطلاعات قابل فهم برای کاربران

در ابتدا هنگامی که قصد معرفی دوره‌ای یا آموزشی را دارید کلمات پیچیده و حرفه‌ای را استفاده نکنید. متنی که برای توضیح دوره آموزشی خود قرار می‌دهید باید برای کاربران قابل فهم باشد. استفاده از یک لحن ساده نیز بیشتر جذاب خواهد بود.

پیشنهاد میکنیم این مقاله را هم بخوانید:
طراحی سایت خبری | طراح حرفه ای ترین پرتال ها و وب سایت های خبری سال ۱۴۰۰

آیا وب سایت شما وابسته به دانشگاه یا مدرسه‌ای است؟

یک طراحی سایت آموزشی خود برای مراکز آموزشی آن است که راهنمای کافی برای آن‌ها وجود داشته باشد. زمان بندی کلاس‌ها باید به طور مشخص در منوی اصلی شما دیده شود تا کاربر به راحتی به آن دسترسی پیدا کند.

همچنین اگر وابسته به دانشگاه یا مدرسه خاصی است، سلسله مراتب را در نظر داشته باشید. به این معنا که، چگونگی ترتیب دانشکده‌ها، دوره‌ها یا موضوعات، روسای گروه‌ها و معلمان را نشان دهید و دقت کنید تمامی وب سایت شما قابلیت جستجو را داشته باشد.

مدارک لازم برای وابستگی به مدارس و دانشگاه را نیز ارائه دهید تا اعتماد کاربران را جلب کنید.

جدول زمانی بندی آنلاین

عملکرد جدول زمانی در عین اینکه موضوعی واضح است منتها به اندازه کافی به آن توجه نمی‌شود. جدول زمانی باید دقیق و همراه ویژگی‌های مناسب باشد. برای مثال، اگر جدول زمانی خود را مانند تقویم گوگل به گونه‌ای طراحی کنید که قبل از شروع کلاس دانشجو را در جریان قرار دهد، عالی خواهد بود. این مسئله می‌تواند ارتباط مستقیم با اکانت کاربری داشته باشد. در این اکانت فرد باید بتواند به راحتی کلاس‌های خود را مشاهده کرده و از زمانی بندی و اطلاعات استاد خود آگاه شود.

همچنین در بخش کاربری میتوند بخشی مربوط به کتابخانه ایجاد کنید تا اساتید کتاب و جزوات مورد نظر را در آنجا قرار دهند.

ویژگی‌های کلاس‌ها

در طراحی سایت آموزشی آنلاین خود،  همواره کلاس مجازی را ایجاد کنید که کاربر به راحتی بتواند از آن استفاده کرده و با استاد خود در ارتباط باشد. وجود ویژگی‌های پیچیده و اضافی باعث حواس پرتی و ناراحتی دانشجو خواهد شد. همچنین ویدیوهای آموزشی از نحوه استفاده از کلاس را فراموش نکنید تا کاربران بتوانند از قبل با محیط آشنا شده و در هنگام تدریس به استاد خود توجه کنند.

طراحی سایت آموزشی

طراحی و برنامه ریزی وب سایت آموزشی

در ابتدا کاغذ و قلمی برداشته و هدف خود از این وب سایت آموزشی را تعریف کنید. آیا تنها قصد دارید که کلاس آنلاین ارائه دهید یا تنها حضوری خواهد بود؟ یا هر دو؟ علاوه بر طراحی و ساختار صفحه اولیه به صفحه کاربران نیز دقت کنید. دیده شده وب سایت‌هایی صفحه اصلی شیک و زیبایی دارند منتها محیط کاربری و اکانت افراد آن جذابیت را نداشته است. در این ساختار بخشی را به نمایش پیشرفت کاربر اختصاص دهید تا به طور هفتگی از پیشرفت خود در دروس با خبر شود.

پیشنهاد میکنیم این مقاله را هم بخوانید:
6 قانون حیاتی طراحی لندینگ پیج - landing page در 2021 | گروه پنتاما

سپس، به رنگ‌ها و فونت‌ها فکر کنید. رنگ‌هایی که انتخاب می‌کنید نباید باعث آزار کاربران شود و فونت‌ها همگی باید به اندازه باشند. همچنین فاصله سفیدی که به آن اشاره کردیم را فراموش نکنید. همچنین در نظر داشته باشید شاید کاربران خارجی قصد استفاده از وب سایت شما را داشته باشند؛ در نتیجه به چند زبانه بودن وب سایت نیز فکر کنید.

در بخشی از صفحه اول می‌توانید شواهدی و مدارکی از موفقیت دانشجویان سابق خود نشان دهید. میزان رضایت کاربران قدیمی می‌تواند به جذب کاربران جدید کمک کند.

آموزش، تخصص شماست و وب سایت شما باید اهداف کلی آن را پشتیبانی کند. انتخاب‌های هوشمندانه طراحی می‌تواند برند شما را تقویت کرده و جذابیت شما را افزایش دهد، هم برای دانشجویان و هم برای کارمندان.

اگر خود به دانش برنامه نویسی تسلط دارید با توجه به نکات گفته شده می‌توانید کدنویسی ساختار وب سایت خود را آغاز کنید. در غیر این صورت پیشنهاد می‌کنیم آن را به یک فرد متخصص بسپارید. استفاده از وب سایت‌های آماده می‌تواند خوب و سریع باشد، منتها شاید بخواهید قالبی خاص و متفاوت برای خود داشته باشید و وجود یک طراح و برنامه نویس می‌تواند به این بخش کمک بزرگی کند.

در طراحی سایت آموزش آنلاین مهم‌تر از هر چیز باید به سادگی و کاربری آسان آن توجه کنید. بخش‌ها و صفحات اصلی را مشخص کرده و از زیر بخش‌های بیش از اندازه خودداری کنید. به قابلیت جستجوی وب سایت خود توجه کنید. طراحی سایت آموزشی با آنکه بیشتر به محتوای خود متکی است، با این وجود ظاهر و عملکرد آن را نمی‌تواند نادیده گرفت. دانشجویان باید بتوانند به راحتی اطلاعات را دریافت کرده و سوالات خود را در میان بگذارند.

سوالات

کلاس‌های آنلاین چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟
کلاس‌های آنلاین آماده‌ای وجود دارد که می‌توانید از آن استفاده کنید. منتها همگی دارای قابلیت تماس صوتی و تصویری، امکان اجازه گرفتن دانشجویان، اشتراک گذاری و تخت سفید هستند.

صفحه اصلی می‌تواند یک صفحه ثابت باشد؟
بله، بسیاری از وب سایت‌های آموزشی در صفحه اولیه خود یک page ثابت با گزینه‌های انتخاب زبان یا گزینه دروس قرار می‌دهند.

چه اطلاعات تماسی باید قرار دهیم؟
علاوه بر تلفن همراه، کاربر باید اطمینان یابد که شما در محیط واقعی فعالیت می‌کنید. در نتیجه آدرس پستی نیز را قرار دهید.

همچنین در هنگام طراحی سایت آموزشی می‌توانید اطلاعات تماس شبکه‌های اجتماعی موسسه آموزشی را قراردهید.

به اشتراک بگذارید

نظرات شما برای ما مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره در ایام کرونا
۰۹۱۲۴۹۰۱۰۳۱