انتخاب رنگ در طراحی سایت

انتخاب رنگ در طراحی سایت انتخاب رنگ در طراحی سایت
- ۱۲ دی ۱۳۹۹ -

انتخاب رنگ در طراحی سایت 🖌️ روانشناسی رنگ ها در ۲۰۲۱ | گروه پنتاما

بدون نظر 809 بازدید

انتخاب رنگ در طراحی سایت شما می تواند به چشمتان یک انتخاب خطرناک و ترسناک بیاید به خصوص اگر در هماهنگی میان رنگ ها خبره نباشید یا احساس کنید که نمی توانید ماهرانه طراحی کنید. حتما این سوالات برایتان پیش آمده است که:

 • از چه رنگی باید برای لوگو یا تیتر استفاده کنید؟
 • آیا می دانید چگونه رنگ های مکمل را انتخاب کنید که به خوبی ترکیب شوند؟
 • کدام قسمت از وب سایت شما باید از رنگ استفاده کند؟

در واقع باید بگوییم چیدن و ترکیب کردن رنگ ممکن است یک بازی دشوار به نظر برسد و در عین حال که نتیجه کارتان می تواند کاملا هماهنگ و زیبا باشد، می تواند مثل صحنه ای دلخراش از یک فیلم ترسناک نیز به چشمتان بیاید.

اگر تصمیم دارید رنگ ها را کنار بگذارید و هیچ رنگی در سایتتان استفاده نکنید، باید بگوییم وب سایت شما بی روح به چشم می آید و هرگز در ذهن مخاطبان به عنوان یک وبسایت زیبا جا خوش نمی کند. از سوی دیگر اگر بیش از حد از رنگ در وب سایت خود استفاده کنید، ریسک بسیار زیادی انجام داده اید.

در واقع باید بگوییم علاوه بر چگونگی انتخاب الگوی مناسب، یادگیری نحوه استفاده از رنگ در طراحی سایت یکی از بزرگترین چالش هایی است که هر صاحب وب سایت می تواند با آن روبه رو شود. این امر مخصوصاً در مورد صحیح بودن رنگ و طراحی مناسب صادق است.

اگر در مورد نحوه و چگونگی استفاده از رنگ در وب سایت دچار چالش شده اید، با این گزارش همراه ما باشید تا آنچه برای انتخاب رنگ مناسب در طراحی سایت نیاز دارید را به شما بگوییم.

راهکارهای ساده برای انتخاب رنگ مناسب در طراحی سایت

اگر شما مراحل انتخاب رنگ را به درستی انجام دهید، دیگر چالشی در برابر خود نمی بینید و روند انتخاب رنگ برای سایت شما به خوبی و راحتی پیش می رود. بنابراین ، ما این راهنما را برای شما قرار داده ایم تا گام به گام ، چگونگی انتخاب رنگ را به شما نشان دهیم:

 • رنگ غالب و مناسب را برای وب سایت و برندسازی خود انتخاب کنید.
 • برای ایجاد طراحی رنگ، از رنگ های مکمل استفاده کنید.
 • رنگ زمینه ای را انتخاب کنید که برای شما مفید باشد.
 • در بخش های صحیح در وب سایت خود از رنگ استفاده کنید، مانند یک حرفه ای.

بیایید شروع کنیم!

به هر حال، اگر هنوز وب سایتی ندارید و به دنبال سازنده درست وب سایت نیستید، به نمودار مقایسه سازندگان وب سایت ما نگاهی بیندازید. ما در آنجا تجزیه و تحلیل می کنیم و به هر سازنده وب سایت نمره می دهیم. ببینید کدام یک ممکن است برای شما مناسب باشد و در نهایت آن را برای خود انتخاب کنید. به این سوالات توجه کنید:

 • چگونه رنگ می تواند وب سایت و هویت برند شما را بهبود بخشد.
 • وقتی از شما می خواهم که به کوکاکولا فکر کنید، اولین چیزی که به ذهن شما می رسد، چیست؟

خوب، تمایل به یک بطری سرد یخی کوکاکولا ممکن است یکی از آنها باشد. سپس ممکن است تصویری از لوگوی قرمز به ذهن شما خطور کند.

رنگ در برندسازی

فکر کردن درباره کوکاکولا بدون دیدن رنگ قرمز بسیار سخت است. رنگ قرمز به اندازه نوشابه معروف آن به عنوان بخشی از کوکاکولا است.

آیا می دانید تصمیم Coca-Cola برای استفاده از رنگ قرمز به عنوان رنگ تجاری، اتفاقی نبود؟ رنگ قرمز دو هدف مهم دارد:

 1. موتور قرمز آتش سوزی به کوکاکولا اجازه می دهد تا از رقیبان خود در قفسه های فروشگاه جدا شود.
 2. هر رنگ احساسات متفاوتی دارد که با آن عجین شده است. هنگامی که افراد رنگ قرمز را می بینند، واکنش های عاطفی مانند هیجان ، جسارت ، عشق و اشتیاق را ایجاد می کنند. این دقیقاً احساساتی است که کوکاکولا می خواهد شما را با نوشابه هایش ارتباط دهد.

وقتی رنگ مناسب وب سایت خود را انتخاب می کنید، به این معنا است که در واقع برای ایجاد یک برند خاطره انگیز تلاش می کنید. جالب است بدانید ۸۵٪ خریداران رنگ را دلیل اصلی خرید کالای خاص قرار می دهند.

از  سوی دیگر اگر یک برند رنگ مناسبی داشته باشد، سبب می شود ۸۰% از مخاطبان بهتر آن را در ذهن خود نگه دارند و بعدها در تشخیص برند راحت تر عمل کنند.

در حال حاضر، شما احتمالا این فکر را در ذهن دارید که “وای ، رنگ مانند جادو است! چرا افراد بیشتری به نفع خود از آن استفاده نمی کنند؟ “

خوب، زیرا اکثر مردم نمی دانند دقیقا چگونه باید از رنگ به نفع خواسته های خود استفاده کنند.

 ۳ مرحله برای استفاده درست از رنگ در طراحی سایت خود

۳ رنگ اصلی که هنگام طراحی وب سایت خود باید در نظر بگیرید:

 • شماره ۱ رنگ غالب خود را انتخاب کنید
پیشنهاد میکنیم این مقاله را هم بخوانید:
طراحی سایت رستوران و فست فود 🍽️ وب سایت رستورانی حرفه ای سال ۹۹

رنگ غالب رنگ نام تجاری شما است؛ مانند موتور آتش نشانی برای  Coca-Cola .

در واقع رنگ هنگام ورود افراد به وب سایت شما، دقیقاً احساساتی چون هیجان، جسارت، عشق و احساساتی از این دست را ایجاد می کند. پس باید بدانید رنگ انتخابی شما، رنگی است که شما می خواهید مخاطبانتان هنگام فکر کردن به شما به خاطر بسپارند.

اگر از قبل یک لوگو دارید، مطمئن شوید که یکی از رنگ های اصلی لوگوی شما، در سایت به عنوان رنگ غالب مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال، اگر هنوز یک رنگ تجاری غالب را در ذهن ندارید، به موارد زیر توجه کنید:

معنی رنگ ها: چگونگی انتخاب رنگ مناسب برای شما

شرکت های بزرگ رنگ های تجاری خود را به طور تصادفی انتخاب نمی کنند. این انتخاب استراتژیک است که به عنوان بخشی از طرح های مارک گذاری و بازاریابی و یا بازاریابی دیجیتال آنها مورد استفاده قرار می گیرد.

رنگ های مختلف توانایی جذب انواع خاص خریداران را دارند و حتی می توانند رفتارهای مصرف کننده را تغییر دهند.

همچنین می توانید از رنگ های مختلفی به نفع خود استفاده کنید تا بتوانید نوع مشتری مورد نظر خود را جذب کنید.

ما برای کمک به شما در انتخاب رنگ غالب کامل، یک اینفوگرافیک مفید در اختیارتان قرار داده ایم. ببینید آیا می توانید رنگی را پیدا کنید که به بهترین شکل نمایانگر چیزی است که برای آن تلاش می کنید!

انتخاب رنگ

حال که شما می دانید که رنگ های خاص به چه معنی هستند، به این سوالات پاسخ دهید که کدام یک به بهترین وجه با تجارت شما مطابقت دارد یا اینکه می خواهید بازدید کنندگان وب سایت شما هنگام دیدن برند شما چه احساسی داشته باشند؟

طراحی سایت اختصاصی به صورت کاملاً حرفه ای

 • چطوری کاملاً حرفه ای سفارش طراحی سایت بدیم؟
 • یک وب سایت ۱۰۰٪ اختصاصی برای کسب و کارمون چه فاکتورهایی باید داشته باشه؟
 • علت اختلاف قیمت در حوزه طراحی وب چیه و چه فاکتورهایی تعیین کنندس؟
 • آیا وب سایت ما در افزایش رتبه ما در گوگل یا سئو سایتمون تاثیر داره؟
⁉️ پاسخ تمام سوالات شما عزیزان در لینک:
طراحی سایت پنتاما
طراحی سایت به صورت حرفه ای و تخصصی تصویر طراحی سایت قسمت دایره تصویر طراحی سایت قسمت نقاط تصویر طراحی سایت قسمت برگ یک تصویر طراحی سایت قسمت برگ دو تصویر طراحی سایت قسمت گلدان تصویر طراحی سایت قسمت لوگوی پنتاما تصویر طراحی سایت قسمت درخت

اگر هنوز کاملاً مطمئن نیستید، فقط به این معنی است که باید مدتی را برای تأمل در مورد برند خود و نوع مشتریانی که می خواهید جذب کنید، صرف نمایید.

آیا می خواهید مشتری های جوانتر و پرانرژی تری جذب کنید؟ یا افراد پیشرفته و با درآمد بالا؟ آیا محصولات یا خدمات شما به مرد یا زن مربوط می شوند؟ آیا آنها برای گروه سنی خاص مناسب تر هستند؟

معنی رنگ ها

همه رنگ ها مناسب تجارت شما نیستند. به عنوان مثال، اگر شما فروشگاه محصولات یوگا هستید، استفاده از ارغوانی (ثروت، حق امتیاز) یا مشکی (قدرت ، لوکس) ممکن است بهترین انتخاب نباشد. ممکن است بخواهید از رنگ سبز (سلامتی ، آرامش) ، خاکستری (سادگی ، آرام) ، آبی (صلح ، آرامش) یا حتی قرمز (شور ، انرژی) استفاده کنید.

تفاوت بین دختران و پسران، ترجیحات رنگی آنها

رنگ های مختلف برای افراد مختلف جذاب هستند اما آیا می دانید مردان و خانم ها به طور کلی کدام رنگ ها را ترجیح می دهند؟ چه جنسیتی تجارت یا وب سایت شما را هدف قرار می دهد؟ زنان؟ مردان؟ یا هر دو؟

انتخاب رنگ بر اساس جنسیت

با مطالعه جدول بالا می توانید یک رنگ برند بسیار قدرتمند و هدفمند انتخاب کنید. همچنین با استفاده از ترکیب های رنگی که مورد علاقه هر دو مرد، زن یا هر دو باشد، می توانید برداشت های آنها از نام تجاری خود تغییر دهید.

به عنوان مثال، بر اساس مطالعات، می بینید که هم زن و هم مرد رنگ آبی و سبز را دوست دارند. هر دو جنس نیز نارنجی و قهوه ای را دوست ندارند. بنابراین اگر شما هر دو جنس را هدف قرار می دهید، این تحقیقات می گوید که بهتر است استفاده از رنگ آبی یا سبز را به عنوان رنگ غالب خود در نظر بگیرید زیرا نحوه استفاده از رنگ برای نام تجاری یا محصولات و خدمات شما می تواند تحت تأثیر احساساتی باشد که مخاطب هدف شما را به سمت خود جلب می کند.

بنابراین، اگر می خواهید افرادی را که با طبیعت و آرامش ارتباط دارند، جذب کنید، از رنگ سبز استفاده نمایید. اگر می خواهید افرادی که می خواهند جوان یا خوش بین به نظر برسند را جذب کنید، رنگ زرد را امتحان کنید. اگر مخاطب مورد نظر شما می خواهد قدرتمند یا مجلل به نظر برسد، مشکی را امتحان کنید.

چند دقیقه وقت بگذارید و در مورد مخاطب ایده آل خود فکر کنید تا آنچه را که آنها از شما می خواهند، مشخص شود. چه می خواهند و چگونه می خواهند دیده شوند؟ روانشناسی زیادی در اینجا وجود دارد، اما مهم است که هنگام ساخت نام تجاری خود به آن توجه کنید.

پیشنهاد میکنیم این مقاله را هم بخوانید:
طراحی سایت فروشگاهی 🛍️ طراحی فروشگاه های اینترنتی جذاب سال ۹۹

نحوه استفاده از رنگ غالب خود در وب سایت خود

اکنون که رنگ غالب دارید، می توانید از رنگ در مکان های مناسب در وب سایت خود استفاده کنید. رنگ توجه زیادی را به خود جلب می کند ، بنابراین نمی خواهید آن را در همه جا وارد کنید. باید توجه داشته باشید که در اینجا یک قانون کلی وجود دارد:

فقط در تعداد محدودی از مکان هایی که می خواهید بازدید کنندگان وب سایت شما به آن توجه کنند، یا اگر می خواهید بازدید کنندگان شما اقدامات خاصی انجام دهند، از رنگ غالب خود استفاده نمایید (مانند تماس با شماره تلفن، فرم تماس با ما را پر کنید، ثبت نام کنید تا در یک خبرنامه و غیره).

رنگ در جاهای سایت

 • شماره ۲ رنگ دوم خود را انتخاب کنید

خسته کننده است که در کل وب سایت خود، تنها ۱ رنگ واحد داشته باشید.

برای جالب تر شدن طراحی خود، به رنگ های جایگزین نیاز دارید تا قسمت های قابل توجه وب سایت خود مانند نقل قول ها، گزینه ها یا زیرنویس ها را با کمک آن برجسته کنید.

برای انتخاب درست و بهتر رنگ دوم، یک میانبر وجود دارد که همه می توانند از آن استفاده کنند و آن یک ابزار تطبیق رنگ است که می تواند به شما در ترکیب کردن رنگ ها مانند یک حرفه کمک کند!

نحوه استفاده از ابزار تطبیق رنگ در انتخاب رنگ دوم

پس از اینکه رنگ غالب خود را انتخاب کردید، با استفاده از ابزارهای تطبیق رنگ مانند ابزار Adobe Color CC ، انتخاب رنگ های جایگزین خود را بسیار ساده کنید.

Adobe color cc

Adobe Color CC  پیچیده به نظر می رسد، اما در واقع ابزاری بسیار ساده برای استفاده است. با استفاده از رنگ غالب از پیش انتخاب شده خود، برای ساختن طرح رنگی خود استفاده کنید.

وب سایت و رنگ ها

 • شماره ۳ رنگ پس زمینه وب سایت خود را انتخاب کنید

آیا قبلاً خانه ای را نقاشی کرده اید؟ اگر پاسخ شما مثبت باشد، احتمالاً در انتخاب رنگ دیوار، تجربه خاصی دارید و می دانید که انتخاب رنگ مناسب دیوار می تواند یک چالش جدی باشد. در واقع شما به خوبی می دانید رنگ باید به اندازه کافی آرامش بخش باشد که بتوانید ساعاتی را در اتاق بگذرانید بدون اینکه رنگ بر شما غلبه کند. در عین حال، شما نمی خواهید که رنگ آنقدر خسته کننده باشد که اتاق کاملاً بی انرژی دیده شود. انتخاب رنگ پس زمینه در واقع خیلی شبیه به انتخاب رنگ دیوار است!

شما می خواهید بازدید کنندگان وب سایت شما به مرور در سایتتان احساس راحتی کنند. شما نمی خواهید بازدیدکنندگان خود را اذیت کنید یا کاربرانی که جذب محتوای شما شدند را با استفاده از رنگهای بیش از حد جسورانه یا روشن به چالش بکشید. در عین حال، شما نمی خواهید که وب سایت شما آنقدر روشن باشد که چشمان مخاطبان شما آزار ببیند، پس انتخاب رنگ را جدی بگیرید.

چگونه رنگ پس زمینه مناسب را انتخاب کنیم؟

اگر قرار بود برای یک فروشگاه خرده فروشی مرسوم، مد روز و… رنگ های دیواری را انتخاب کنید، آیا همان رنگ ها مدنظرتان را برای آنها نیز انتخاب می کنید؟ احتمالاً پاسخ شما منفی است و دلیل آن این است که هر فضا هدف متفاوتی را ارائه می دهد، بنابراین رنگی که انتخاب می کنید باید متفاوت باشد.

به عنوان مثال، در یک فروشگاه پوشاک خرده فروشی، ممکن است بخواهید از رنگ های جسورانه برای جلب خریداران به قفسه های لباس استفاده کنید. شما می خواهید که رنگ دیوار با قفسه های کالا مغایرت داشته باشد تا خریداران بتوانند فوراً قفسه ها را تشخیص داده و توجه خود را به سمت آنها جلب کنند.

رنگ زمینه

به روشی بسیار مشابه، رنگ پس زمینه وب سایت شما بستگی به آنچه شما می خواهید بازدید کنندگان خود را به آن معطوف کنید، دارد. به بیان ساده تر، رنگی که به عنوان رنگ پس زمینه خود انتخاب می کنید کاملاً به هدف وب سایت شما وابسته است.

نوع شماره ۱: وب سایت های اطلاعات فشرده محتوا و وب سایت های تجارت الکترونیکی

آیا تاکنون توجه کرده اید که بیشتر وب سایت های اطلاعاتی یا وب سایت های تجارت الکترونیکی معمولاً از رنگ سفید یا یک رنگ پس زمینه خنثی استفاده می کنند؟

دلیل این امر این است که هدف از این نوع وب سایت ها تبلیغ ایده ها یا محصولات است. در واقع تمرکز بیشتر بر روی محتوا یا محصولات است نه طراحی وب سایت.

پیشنهاد میکنیم این مقاله را هم بخوانید:
طراحی سایت خودرو 🏎️ طراحی تخصصی وب سایت نمایشگاه ماشین با امکانات کامل

بهترین طرح رنگی که برای وب سایت های گسترده و تجارت الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرد، پس زمینه ای سفید یا سبک است با رنگ های غالب و رنگ جایگزین جسورانه. رنگ های برجسته و پررنگ، به شخصیت وب سایت و نقاط کانونی توجه نمی کنند، در حالی که رنگ پس زمینه ساده باعث تمرکز بازدید کنندگان شما روی محتوا یا محصولات شما می شود.

نوع شماره ۲: وب سایتهای شرکتی / تجاری

وب سایتهای شرکتی / تجاری معمولاً دارای دو هدف هستند – تبلیغ برند یا خدمات آن. بسته به این که وب سایت کسب و کار شما می خواهد روی آن متمرکز شود، رنگ پس زمینه شما نیز متفاوت خواهد بود.

 • تبلیغ یک برند

هنگامی که می خواهید یک هویت برند قوی ایجاد کنید، باید از سایه های مختلف رنگ غالب یا برند خود به عنوان رنگ پس زمینه نیز استفاده نمایید. دلیل این امر این است که رنگ از نزدیک به شناخت برند گره خورده است (مثال ما از کوکا کولا را در بالا به یاد داشته باشید؟) وقتی از تنوع رنگ غالب / برند خود به عنوان پیش زمینه خود استفاده می کنید، برند خود را تقویت کرده و آن را برای مخاطبان خود به یاد ماندنی تر می کنید.

 • ارتقاء یک سرویس

اگر می خواهید ارزش خدمات یا نمونه کارهای پروژه های گذشته شما نقطه کانونی باشد، از رنگ سفید یا یک رنگ پس زمینه خنثی استفاده کنید. درست مانند وب سایت های فشرده و محتوا با تجارت الکترونیک، شما نمی خواهید که رنگ پس زمینه شما از محتوا یا پیامی که می خواهید ارتباط برقرار کنید، تمرکز کند. با انتخاب یک پس زمینه خنثی یا سفید، به طور طبیعی به محتوای شما بیشتر توجه می شود.

نوع شماره ۳: وب سایت های شیک و خلاق که گرافیکی فشرده هستند

برای وب سایت های مورد استفاده در مد، طراحی، رستوران، زیبایی و صنایع خلاق، دست شما کاملا باز است. در واقع در مورد اینکه از چه تصویر پس زمینه ای یا رنگ هایی استفاده کنید، هیچ قانونی وجود ندارد. همچنین برای ایجاد درام بیشتر می توانید از نوار منوی سیاه استفاده کنید یا می توانید برای ایجاد یک تصویر پس زمینه الهام بخش از تمام رنگ های رنگین کمان استفاده نمایید.

 

صادقانه بگویم، در اینجا می توانید تمام قوانین را بشکنید و از هر رنگی که دوست دارید استفاده کنید تا زمانی که این ۱ قانون را در خاطر داشته باشید – “هرگز رنگ پس زمینه ای را انتخاب نکنید که خواندن متن یا محتوای شما را با مشکل رو به رو کند.”

رنگ پس زمینه بی نقص شما یکی از مواردی است که به شما اجازه می دهد تا ضمن کار هماهنگ با رنگ های غالب و جایگزین، محتوا را به عنوان کانون توجه قرار دهد و به مخاطبان خود هنگام مرور وب سایت احساس خوبی منتقل نمایید.

نتیجه گیری و راه حل های کلیدی

انتخاب طرح رنگ مناسب برای وب سایت شما هرگز نباید براساس رنگ مورد علاقه شما باشد. در واقع باید بدانید رنگ و طرحی را انتخاب کنید که برای مخاطب هدف شما جذاب باشد، بنابراین می توانید یک ارتباط به یاد ماندنی (ناخودآگاه) برقرار کرده و از رقبای خود جدا شوید.

انتخاب طرح های رنگی به هیچ وجه نباید تصادفی باشد. در عوض ، باید یک سری تمرینات سازمان یافته، عینی و منطبق شود:

 1. مطابق نام تجاری خود با رنگ غالب مناسب
 2. تطبیق رنگ غالب با رنگ های جایگزین با استفاده از ابزار Adobe
 3. تطبیق رنگ پس زمینه با رنگ های غالب و جایگزین شما.

با رعایت ۳ مرحله بالا، می توانید یک ترکیب رنگی مناسب برای وب سایت خود ایجاد کنید – حتی اگر حس خوبی از طراحی و هماهنگی رنگ ندارید! از تزریق رنگ به وب سایت خود نترسید و از روند کار لذت ببرید! فقط به یاد داشته باشید که اجازه ندهید رنگ شما بر محتوای شما غلبه کند!

 

🎨 چقدر باید به رنگ بندی وب سایت یا برندم اهمیت بدم؟

رنگ ها می توانند هویت شما تعریف کنند، می توانند غیر مستقیم رو وفاداری کاربرانتان تاثیرگذار باشند و مسیر برندتان را هموار کنند.

🍭 آیا می توانم با توجه به رنگ برندهای مشابه یا وب سایت آنها رنگ برند یا سایتم را انتخاب کنم؟

تحقیق بازار بکی از مراحل دیجیتال مارکتینگ بوده و در انتخاب رنگ و هویت بصری برند و یا وب سایتتان تاثیر گذار اما تنها به آن نمی توان اتکا کرد.

🧬 به متخصصان این حوزه چی می گویند؟ رنگ وب سایت و برندم را چه کسانی باید انتخاب کنند؟

متخصصین UI و تا حدودی متخصصین UX.

به اشتراک بگذارید

نظرات شما برای ما مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره در ایام کرونا
۰۹۱۲۴۹۰۱۰۳۱