بازاریابی دیجیتال

بازاریابی دیجیتال بازاریابی دیجیتال
- ۱۲ دی ۱۳۹۹ -

دیجیتال مارکتینگ ℹ️ تکنیک های بازاریابی دیجیتال ۲۰۲۱ | گروه پنتاما

بدون نظر 826 بازدید

شاید لازم نباشد خیلی تلاش کنیم تا به شما ثابت شود این روزها استفاده از اینترنت تا جایی پیش رفته است که بسیاری از روش های قدیمی زندگی را دگرگون کرده یا حتی کاملا تغییر داده است. به طور نمونه استفاده مشترکین ثابت اینترنت در بین بزرگسالان، تنها در سه سال گذشته ۵٪ افزایش یافته و در نهایت نحوه خرید مردم در کنار آن نیز تغییر کرده است به این معنی که دیگر امروزه بازاریابی آفلاین به اندازه گذشته مؤثر نیست و جای خود را به دیجیتال مارکتینگ یا Digital Marketing داده است.
بازاریابی همیشه در ارتباط با مخاطبان شما، در مکان و در زمان مناسب مورد توجه بوده است.

 باید در جایی که مخاطبانتان وقت خود را سپری می کنند، با آنها ملاقات کنید که آن مکان  اینترنت است.

حال سوال مطرح می شود که آیا این امر همان دیجیتال مارکتینگی است که مدام این روزها عنوان آن شنیده می شود؟ پاسخ ما مثبت است و می خواهیم در این مقاله شما را تمام و کمال با چیستی دیجیتال مارکتینگ آشنا کنیم و همه چیز در مورد بازاریابی دیجیتال را برایتان شرح دهیم.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

بازاریابی دیجیتال

بازاریابی دیجیتال شامل کلیه تلاش های بازاریابی است که در آن از یک وسیله الکترونیکی یا اینترنت استفاده می شود. مشاغل برای ارتباط با مشتریان فعلی، از کانال های دیجیتالی مانند موتورهای جستجو، رسانه های اجتماعی، ایمیل و وب سایت های مختلف بهره می گیرند.

دیجیتال مارکتینگ با استفاده از تاکتیک ها و کانال های دیجیتالی بی شمار، برای ارتباط با مشتریان در جایی که بیشتر وقت خود را می گذرانند، فعالیت می کند. بازاریاب برای این کار از وب سایت گرفته تا تعاملات دیگر مجازی چون تبلیغات دیجیتالی، بازاریابی ایمیل، بروشور آنلاین و غیره را مورد استفاده قرار می دهد.

بهترین بازاریاب های دیجیتال، تصویر روشنی از نحوه پشتیبانی هر کمپین دیجیتال مارکتینگ خود دارند و بسته به اهداف استراتژی بازاریابی خود ، بازاریابان می توانند از طریق کانال های رایگان و پولی که در اختیارشان است، یک کمپین بسیار بزرگ راه اندازی کنند.

به عنوان مثال، یک بازاریاب محتوا می تواند مجموعه ای از پست های وبلاگ به وجود آورد که در ایجاد کتابهای الکترونیکی جدیدی که اخیراً مورد توجه قرار گرفته است، استفاده شود. بازاریاب رسانه های اجتماعی این شرکت ممکن است به تبلیغ این پست ها از طریق رسانه های اجتماعی اقدام کند. از سویی دیگر شاید بازاریاب ایمیل یک کمپین ایمیلی ایجاد کند تا برای کسانی که کتاب الکترونیکی را دریافت می کنند، اطلاعات بیشتری درباره این شرکت ارسال شود.

نمونه هایی از دیجیتال مارکتینگ

در این بخش به برخی از رایج ترین تاکتیک های دیجیتال مارکتینگ می پردازیم.

  • بهینه سازی موتور جستجو (SEO)

فرآیند بهینه سازی وب سایت شما برای کسب “رتبه” بالاتر در صفحات نتایج موتورهای جستجو است، در نتیجه میزان ترافیک ارگانیک (یا رایگان) وب سایت شما افزایش می یابد. در واقع به منظور ایجاد ترافیک در وب سایت شما ، چندین روش برای نزدیک شدن به سئو وجود دارد. این روش ها عبارتند از:

پیشنهاد میکنیم این مقاله را هم بخوانید:
معرفی بازاریابی B2B و B2C | تفاوت های حرفه ای 2021 | گروه پنتاما

۱- سئو در سایت:

این نوع سئو هنگام جستجوی وب سایت روی کلیه مطالبی که “در صفحات سایت” وجود دارد، متمرکز می شود.

۲- سئو خارج از سایت:

SEO off page  در واقع این گونه است که هنگام جستجو برای بهینه سازی وب سایت خود، بر کلیه فعالیت ها خارج از وبسایت توجه می شود. به عنوان مثال بک لینک های مناسب در این دسته جای می گیرند. تعداد سایتهایی که به شما پیوند دارند و اعتبار نسبی آنها می تواند در روند بهینه سازی شما تاثیرات بسیاری داشته باشد. شما در این مسیر با برقراری ارتباط با سایر ناشران، نوشتن پست های مهمان در وب سایت های دیگر (و پیوند دادن به وب سایت خود) و جلب توجه کاربران سایر وبسایت ها، می توانید از بک لینک های مورد نیاز برای جابجایی وب سایت خود بر روی تمام SERP های مناسب استفاده کنید.

۳- سئو فنی:

این نوع SEO بر روی پس زمینه وب سایت شما و نحوه کدگذاری صفحات شما تمرکز دارد. فشرده سازی تصویر ، داده های ساخت یافته و بهینه سازی پرونده های CSS ، همه اشکال SEO فنی هستند که می توانند با افزایش سرعت سایت شما همراه باشد.

  • بازاریابی محتوا

این اصطلاح به معنای ایجاد و ارتقاء دارایی های محتوا جهت ایجاد آگاهی از برند، رشد ترافیک و افزایش مشتریان است. کانال هایی که می توانند در استراتژی بازاریابی محتوای شما نقش ایفا کنند عبارتند از:

۱- پست های وبلاگ:

نوشتن و انتشار مقالات در وبلاگ شرکت به شما کمک می کند تا تخصص صنعت خود را نشان داده و ترافیک جستجوی ارگانیک را برای تجارت خود ایجاد کنید. این در نهایت به شما فرصت بیشتری می دهد تا بازدید کنندگان وب سایت را به کاربران اختصاصی خود تبدیل کنید.

۲- کتاب های الکترونیکی و چاپگرهای سفید:

کتاب های الکترونیکی، لیست سفید و مطالب با فرم طولانی مشابه به آموزش بیشتر بازدید کنندگان وب سایت کمک می کند. همچنین این امکان را به شما می دهد تا برای افزایش اطلاعات مخاطب، محتوا ایجاد کرده و شرکت خود را هدایت کنید.

۳- اینفوگرافیک:

اینفوگرافیک نوعی محتوای بصری است که به بازدید کنندگان وب سایت کمک می کند تا مفهومی را که می خواهید منتقل کنید، به تصویر بکشید.

  • بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی

این عمل باعث افزایش نام تجاری و محتوای شما در کانال های رسانه های اجتماعی می شود تا آگاهی از برند، ترافیک کاربران و ایجاد مسیرهایی برای توسعه کسب و کار خود را افزایش دهید. کانال هایی که می توانید در بازاریابی رسانه های اجتماعی استفاده کنید، عبارتند از:

۱- فیس بوک

۲- توییتر

۳- لینکدین

۴- اینستاگرام

۵- اسنپ ​​چت

۶- پینترست

شبکه های اجتماعی

 

  • (PPC)

PPC روشی برای هدایت ترافیک به وب سایت شما با هر بار کلیک بر روی تبلیغ شما است. یکی از متداول ترین انواع PPC ، Google Ads است. کانالهای دیگری که می توانید از PPC استفاده کنید عبارتند از:

۱- تبلیغات پرداخت شده در فیس بوک

پیشنهاد میکنیم این مقاله را هم بخوانید:
هوش تجاری چیست؟ Business Intelligence یا BI در سال 2021 |‌گروه پنتاما

۲- تبلیغات توییتر

۳- پیام های حمایت شده در LinkedIn

  • بازاریابی وابسته

این نوعی تبلیغات مبتنی بر عملکرد است که در آن شما برای ارتقاء محصولات یا خدمات شخص دیگری در وب سایت خود، کمیسیون دریافت می کنید. کانال های بازاریابی وابسته شامل موارد زیر است:

۱- میزبانی از تبلیغات ویدیویی از طریق برنامه YouTube Partner.

۲- ارسال پیوندهای وابسته از حساب های رسانه های اجتماعی.

۳- تبلیغات بومی

  • اتوماسیون بازاریابی

اتوماسیون بازاریابی به نرم افزاری اطلاق می شود که برای اتوماسیون عملیات اصلی بازاریابی شما مفید است. بسیاری از بخش های بازاریابی می توانند کارهای تکراری را که عموما به صورت دستی انجام می شوند، به طور خودکار انجام دهند، مانند:

۱- خبرنامه های ایمیل:

اتوماسیون ایمیل به شما اجازه می دهد تا بتوانید به طور خودکار ایمیل را به مشترکان خود ارسال کنید. همچنین می تواند در صورت لزوم به کاهش لیست مخاطبین خود کمک نماید. بنابراین خبرنامه شما فقط به سراغ افرادی می رود که می توانند آنها را در صندوق ورودی خود ببینند.

۲- برنامه ریزی ارسال به شبکه های اجتماعی:

اگر می خواهید حضور سازمان خود را در یک شبکه اجتماعی رشد دهید، باید به صورت مکرر پست بگذارید.

۳- پیگیری و گزارش کمپین:

کمپین های بازاریابی می توانند شامل افراد مختلف، ایمیل، محتوا، صفحات وب، تماس های تلفنی و موارد دیگر شوند. اتوماسیون بازاریابی می تواند به شما کمک کند تا کارهایی را که بر اساس آن عمل می کنید، مرتب سازی کرده و سپس عملکرد آن کمپین را بر اساس پیشرفتی که همه این مؤلفه ها در طول زمان انجام می دهند، ردیابی کنید.

  • بازاریابی ایمیلی

بازاریابی ایمیلی

شرکت ها از بازاریابی ایمیل به عنوان روشی برای برقراری ارتباط با مخاطبان خود استفاده می کنند. ایمیل اغلب برای تبلیغ محتوا، تخفیف ها و رویدادها و همچنین جهت هدایت مردم به سمت وب سایت مشاغل استفاده می شود. انواع ایمیل هایی که ممکن است در یک کمپین بازاریابی از طریق ایمیل ارسال کنید عبارتند از:

۱- خبرنامه اشتراک وبلاگ

۲- ایمیل های پیگیری بازدید کنندگان وب سایت که چیزی بارگیری کرده اند

۳- ایمیل های استقبال مشتری

۴- تبلیغات تعطیلات به اعضای دائمی

۵- ایمیلهای سری مشابه برای پرورش مشتری

  • روابط عمومی PR

روابط عمومی PR روشی برای تأمین پوشش آنلاین به دست آمده با انتشارات دیجیتال، وبلاگها و سایر وب سایتهای مبتنی بر محتوا است. این امر بسیار شبیه به روابط عمومی سنتی است ، اما در فضای آنلاین. کانالهایی که می توانید از آنها برای حداکثر تلاشهای روابط عمومی خود استفاده کنید عبارتند از:

۱- دسترسی خبرنگاران از طریق رسانه های اجتماعی:

برای مثال ، گفتگو با روزنامه نگاران در توییتر یک راه عالی برای ایجاد رابطه با مطبوعاتی است که فرصت های کسب شده رسانه ای را برای شرکت شما ایجاد می کنند.

۲- تعامل با نظرات آنلاین:

وقتی شخصی شرکت شما را به صورت آنلاین بررسی می کند، چه آن بررسی خوب باشد و چه بد ، ممکن است شما آن را متوجه نشوید. در مقابل ، بررسی تعاملات آنلاین کاربران به شما کمک می کند تا برند خود را انسانی سازی کرده و پیام های قدرتمندی را حفظ کنید که از اعتبار شما محافظت می کنند.

پیشنهاد میکنیم این مقاله را هم بخوانید:
برندینگ چیست؟ تکنیک های برندسازی-Branding در بازاریابی 2021

۳- تعامل با نظرات در وب سایت شخصی یا وبلاگ شخصی شما:

مشابه روشی که شما می توانید به نظرات شرکت خود پاسخ دهید، پاسخ به افرادی که مطالب شما را می خوانند بهترین راه برای ایجاد مکالمه تولیدی در سراسر صنعت شما است.

  • بازاریابی ورودی

بازاریابی ورودی به یک روش بازاریابی اطلاق می شود که در آن شما در هر مرحله از روند حضور کاربر در وبسایت یا شبکه مجازی شرکتتان، وی را جذب می کنید. شما می توانید از هر تاکتیک دیجیتال مارکتینگ ذکر شده در بالا ، در طی یک استراتژی بازاریابی ورودی استفاده کنید تا یک تجربه متفاوت برای مشتری ایجاد کنید. در ادامه چند نمونه کلاسیک از بازاریابی داخلی در مقابل بازاریابی سنتی آورده شده است:

۱- وبلاگ نویسی در مقابل تبلیغات پاپ آپ

۲- بازاریابی ویدیویی در مقابل تبلیغات تجاری

۳- لیست تماس با ایمیل در مقابل هرزنامه ایمیل

بازاریاب دیجیتال چه کاری انجام می دهد؟

بازاریاب های دیجیتال وظیفه هدایت آگاهی از برند را دارند و از طریق تمام کانال های دیجیتال (رایگان و پولی) که در اختیار یک شرکت است ، فعالیت می کنند. این کانال ها شامل رسانه های اجتماعی ، وب سایت شخصی شرکت ، رتبه بندی موتورهای جستجو ، ایمیل ، تبلیغات نمایشگر و وبلاگ شرکت می باشد.

دیجیتال مارکتینگ

بازاریاب دیجیتال معمولاً برای هر کانال روی شاخص عملکرد کلیدی متفاوتی (KPI) متمرکز است تا بتواند عملکرد شرکت را به درستی در هر یک از آنها اندازه گیری کند. برای مثال، یک بازاریاب دیجیتال که مسئولیت SEO را بر عهده دارد ، “ترافیک ارگانیک” وب سایت خود را اندازه گیری می کند. این میزان ترافیک مربوط به بازدید کنندگان وب سایت است که از طریق جستجوی گوگل ، صفحه ای را پیدا کرده اند. در ادامه شما با نمونه هایی از مشاغل دیجیتال مارکتینگ آشنا می شوید:

۱- مدیر سئو

به طور خلاصه ، مدیران سئو تلاش می کنند برای کسب و کار مورد نظر، رتبه مناسبی در رتبه بندی موتورهای جست و جو به دست آورند. با استفاده از روشهای متنوعی برای بهینه سازی موتورهای جستجو ، بازاریاب دیجیتال ممکن است مستقیماً با سازندگان محتوا کار کند.

۲- متخصص بازاریابی محتوا

متخصصان بازاریابی محتوا، سازندگان محتوای دیجیتال هستند. آنها غالباً تقویم وبلاگ نویسی شرکت را ردیابی می کنند و یک استراتژی محتوا ارائه می دهند که شامل فیلم نیز هست.

۳- مدیر شبکه های اجتماعی

نقش مدیر شبکه های اجتماعی به راحتی از این عنوان استنباط می شود ، اما اینکه کدام شبکه های اجتماعی مورد نظر است، به صنعت بستگی دارد.

۴- هماهنگ کننده اتوماسیون بازاریابی

هماهنگ کننده اتوماسیون بازاریابی به انتخاب و مدیریت نرم افزاری کمک می کند که به کل تیم بازاریابی اجازه می دهد تا رفتار مشتریان خود را درک کرده و رشد شغلی خود را اندازه گیری کند.

به اشتراک بگذارید

نظرات شما برای ما مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره در ایام کرونا
۰۹۱۲۴۹۰۱۰۳۱