جوملا چیست

جوملا چیست جوملا چیست
-۲۲ مرداد ۱۳۹۸-

سیستم مدیریت محتوای جوملا چیست؟ آشنایی کامل با آن

بدون نظر 35 بازدید

جوملا یکی از قدرتمندترین سیستم های مدیریت محتوا در جهان محسوب می شود. سیستم مدیریت جوملا در سراسر جهان مورد توجه کاربران قرار دارد و تمامی وب سایت ها چه آنهایی که به سادگی طراحی شده اند و چه آنهایی که برنامه های کاربردی پیچیده دارند را، در حیطه عملکردی خود قرار داده است.

جوملا در سراسر جهان برای انواع وب سایت ها مورد استفاده قرار می گیرد که دلیل آن این است که جوملا به دلیل نصب و راه اندازی آسان، مدیریت راحت و امنیت بالا طرفداران بسیاری به دست آورده است. در واقع باید بگوییم این سیستم مدیریت به دلیل انعطاف پذیری بالا، به سهولت مورد استفاده قرار می گیرد و همه این ها کنار هم سبب شده اند که سیستم مدیریت جوملا به یکی از پر طرفدارترین سیستم های مدیریتی در دنیا تبدیل شود و علاقه مندان بسیاری به دست آورد. اگر می خواهید همه چیز در مورد جوملا را بدانید، در ادامه مطلب ما را همراهی کنید.

سیستم مدیریت محتوا چیست؟

سیستم مدیریت محتوا

در ابتدا بهتر است شما را با سیستم مدیریت محتوا آشنا کنیم و بگوییم سیستم مدیریت محتوا چیست و چه کارکردهایی دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم سیستم مدیریت محتوا سیستمی است که می توانید از طریق آن وب سایت خود را ایجاد کرده و مدیریت کنید.

به بیانی دیگر یک سیستم مدیریت محتوا، طراحی و مدیریت وب سایت و پیمایش سایت را از روند ورود و نمایش محتوای شما جدا می کند. در واقع با یک سیستم مدیریت محتوا یا CMS ، سایت توسط قالب هایی هدایت می شود که محتوای شما در آنها قرار می گیرد. به این ترتیب با کلیک بر روی یک دکمه می توان کل نمای سایتان را تغییر دهید.

چرا باید از جوملا استفاده کرد؟

از آنجا که یک سیستم مدیریت محتوا به صورت پویا کار می کند، برای محتوای متنی شما از یک پایگاه داده و بازیابی آن در الگوی فعلی، راهکارهای متعددی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند. محتوای اصلی شما در قسمت مرکزی صفحه قرار گرفته است، اما در اطراف حاشیه صفحه ماژول های دیگر می توانند کارهای مرتبط را انجام دهند. لیست مقالات “محبوب ترین”، “جدیدترین” یا “مرتبط” می تواند در صفحه شما به شکل یکپارچه نشان داده شوند. همچنین نظرسنجی هایی که به مردم امکان رای دادن به موضوعات را می دهند، در این بخش امکان نمایش دارند.

برای داشتن جوملا چقدر باید هزینه کرد؟

اگر بخواهیم به قبل از سال ۲۰۰۴ برویم، باید بگوییم یک CMS مانند جوملا حدود هزاران پوند برای شما هزینه داشت. اما این روزها با کمک جوملاJoomla.org  می توانید از CMS به صورت رایگان استفاده کنید. البته لازم است بدانید اگر قرار باشد سایتتان را کاملا شخصی سازی کنید و طراحی های متفاوتی داشته باشید، حتما باید به طراح هزینه های جداگانه ای را بپردازید که البته آن هم برای شما هزینه های آنچنانی نخواهد داشت و شما می توانید با قیمت ها معقولی این کار را انجام دهید.

آیا پشتیبانی جوملا قابل اتکا است؟

باید بگوییم بسیاری از افراد این نگرانی را دارند که جوملا پشتیبانی مناسبی نداشته باشد و آنها دلیل این نگرانی را، رایگان بودن برخی از خدمات جوملا عنوان می کنند اما باید بگوییم که اگر از این سیستم مدیریت محتوا استفاده کنید خواهید دید میزان پشتیبانی، انعطاف پذیری و کنترلی که جوملا در اختیارتان قرار می دهد، ستودنی است و شما را شگفت زده خواهد کرد.

سیستم جوملا

ویژگی های جوملا چیست؟

جوملا ویژگی های متعددی دارد که سبب شده است از سراسر دنیا افراد بسیاری در گروه علاقه مندان آن قرار بگیرند و برای استفاده از آن سر و دست بشکنند. اما دلیل این همه علاقه مندی چیست و جوملا چه چیزی را به آنها ارائه می کند؟ اگر بخواهیم در مورد ویژگی های جوملا بگوییم باید چندین هزار کلمه برایتان بنویسیم اما در این مقاله تنها شما را با اصلی ترین مزایای جوملا آشنا می کنیم تا خود برای انتخاب آن تصمیم بگیرید.

ویژگی های جوملا عبارتند از:

 • استفاده آسان

یکی از مهمترین ویژگی های جوملا آن است به راحتی می توان با آن کار کرد و نیازی نیست حتما یک فرد فوق حرفه ای پشت سیستم بنشیند. در واقع شما می توانید با یک سری آموزش اولیه و ساده خود را به شرایطی برسانید که کار کردن با جوملا برایتان راحت شود.

 • انعطاف پذیری

شما هنگام کار با جوملا می توانید به راحتی هر آنچه می خواهید را در سایت خود پیاده کنید و سایت خود را به سمت شخصی سازی پیش ببرید. انعطاف پذیری سیستم مدیریتی جوملا سبب می شود شما به راحتی بتوانید سایت خود را برای هر نوع فعالیتی آماده سازید و ساختارهای پیچیده و ساده را در یک قاب در اختیار بگیرید.

 • به روز رسانی

یکی از مهمترین ویژگی های جوملا آن است که مدام شما را با امکاناتی جدید رو به رو می کند و این شرایط را برایتان فراهم می آورد که بتوانید به راحتی به هر آنچه نیاز دارید و منطبق با پیشرفت تکنولوژی روز است، دسترسی پیدا کنید. باید این را بدانید کار کردن شما با جوملا همواره شما را یک گام به جلو می راند و هرگز اجازه نمی دهد از سیستم های مدیریت دیگر عقب بمانید یا امکاناتی در جایی دیگر وجود داشته باشد اما شما به آن دسترسی نداشته باشید.

 • امنیت

حتما نام سیستم مدیریت وردپرس را شنیده اید. باید بگوییم یکی از مهمترین تفاوت های بین وردپرس و جوملا، شرایط امنیتی این دو است. در واقع جوملا به مراتب از امنیت بالاتری نسبت به وردپرس برخوردار است و می تواند سبب شود شما با خیال راحت سایت خود را طراحی کرده و کسب و کار خود را بر روی آن برقرار سازید.

 • سیستم مدیریتی رایگان

یکی از مهمترین ویژگی های جوملا همان طور که گفته شد، رایگان بودن خدمات آن است و شما می توانید با حداقل هزینه، سایتی درخور شان خود به دست آوردید.

 • پشتیبانی

یکی دیگر از مواردی که باید به آن تاکید کرد، بحث پشتیبانی قوی جوملا است.

این سیستم مدیریت، تیمی قوی در پس خود دارد و می تواند به راحتی شما را برای دستیابی به سایتی ارزشمند یاری کند.

 • افزونه های متعدد

جوملا دارای حدود بیش از ده هزار افزونه هست که سبب می شود شما این توانایی را داشته باشید تا هنگام طراحی سایت، از امکانات متعدد بهره مند شوید.

 • جذابیت برای مبتدیان و حرفه ای ها

یکی از مهمترین ویژگی هایی که جوملا دارد آن است که هم برای افراد مبتدی می تواند جذاب باشد و هم برای افراد حرفه ای و برنامه نویسان.

با امکانات جوملا آشنا شوید

امکانات جوملا

جوملا امکانات بسیاری دارد و دست کاربرانش را کاملا باز گذاشته است. نمونه هایی از امکانات جوملا عبارتند از:

 • پنل مدیریتی: کار کردن با پنل مدیریتی که جوملا طراحی کرده، بسیار راحت انجام می شود و همچنین یادگیری آن نیز بسیار آسان است.
 • مدیریت مطالب: شما در این بخش می توانید مطالب را به راحتی ویرایش کرده و تنظیمات مورد نیاز خود را اتخاذ نمایید.
 • مدیریت حوزه های تقسیم بندی شده: در این بخش شما این امکان را دارید تا با دسته بندی محتواهایتان، نظم مناسبی به سایت ببخشید.
 • مدیریت بخش ها: شما در این بخش می توانید بخش های گوناگون سایت خود را مورد بررسی قرار داده و مدیریت مناسبی داشته باشید.
 • تعریف منو و زیر منو: شما این امکان را خواهید داشت که منوی مد نظرتان را طراحی کرده و با دسته بندی های مخصوص خود، مطالب و بخش های سایتتان را نظم ببخشید. البته این را بدانید چنین طراحی تنها می تواند در حیطه ای باشد که جوملا برای شما در نظر گرفته است.
 • زبان: جوملا زبان های بسیاری دارد و به شما حق انتخاب بسیاری داده است.
 • قالب ها: این سیستم مدیریت دارای قالب های بسیاری است که شما می توانید مناسب ترین آنها را انتخاب کرده و مورد استفاده قرار دهید.
 • تنظیمات سایت: در این بخش شما می توانید تنظیمات مورد نظرتان را اعمال کنید.
 • مدیریت بخش و صفحه اصلی سایت: در این بخش امکان ویرایش و تغییر برای شما فراهم است.
 • مدیریت افزونه، ابزار و ماژول: شما می توانید سه مورد نام برده شده را به شکلی که بیشترین کارایی را برایتان داشته باشد، مورد استفاده قرار داده و تغییرات لازم را بر روی آنها انجام دهید.
 • ایجاد و افزودن انواع ماژول از جمله ماژول اخبار، صفحات بازدید مخاطب، مراجعین سایت، صفحات پر بازدید، نظر سنجی، فرشگاه اینترنتی و…

جوملا چه کاربردهایی دارد؟

همان طور که پیش از این گفته شد، جوملا سیستم مدیریتی است که به دلیل توانایی انعطاف پذیری و گستردگی بسیاری که دارد، قادر است برا تمامی سامانه های تحت وب، مورد استفاده قرار بگیرد. نمونه هایی از کاربردهای جوملا عبارتند از:

 • سایت های فروشگاهی
 • سایت های خبری
 • دانلود سنترها
 • برنامه های کاربردی دولت ها
 • مراکز نظرسنجی
 • مراکز آزمون گیری
 • سامانه های پشتیبانی
 • دایرکتوری ها
 • سایت های حافظ مستندات
 • جوامع مجازی
5/5 ( 1 نظر )

برچسب ها
به اشتراک بگذارید

نظرات شما برای ما مهم است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان
02177930982