محتوای با کیفیت

محتوای با کیفیت محتوای با کیفیت
- -

محتوای با کیفیت و تشخیص آن توسط گوگل

بدون نظر 266 بازدید

حتما شنیده اید که گوگل به راحتی می تواند میان محتوای با کیفیت و بی کیفیت تمیز قائل شود و آنها را از یکدیگر تشخیص دهد. اما سوالی که اکنون مطرح می شود آن است که گوگل چگونه محتوای بی کیفیت را شناسایی می کند و چه معیارهایی برای انجام این کار دارد؟

برای آن که به درستی پاسخ این سوال را بدهیم، باید یک لیست بلند بالا از معیارهای گوگل تهیه کرده و محتوا را بر اساس آنها بررسی کنیم. این لیست می تواند شامل مواردی چون سرعت لود شدن سایت، نوع فعالیت کاربران، غلط های املایی و مواردی از این دست باشد. البته باید این نکته را هم بدانیم که گوگل تحت هیچ شرایطی تمام معیارهای خود را به کاربران اعلام نمی کند و بسیاری از الگوریتم ها را تنها برای خود حفظ می نماید تا برخی سایت ها که در صدد دور زدن قوانین گوگل هستند، از آنها مطلع نشده و گوگل نیز به راحتی بتواند محتوای بی کیفیت سایت های مذکور را تشخیص دهد.

گوگل اعلام کرده است روزانه میلیون ها محتوا در سایت های گوناگون بارگذاری شده که بسیاری از آنها تنها با این هدف نوشته می شود که سایت خود را به صفحات نخست سرچ گوگل برسانند. حال با این وجود سوالی که ایجاد می شود آن است که گوگل چگونه می تواند کیفیت یک به یک محتواهای موجود را بررسی کرده و به آنها امتیاز بدهد؟

تشخیص محتوای با کیفیت توسط گوگل

معیارهای گوگل برای تعیین کیفیت محتوا چیست؟

همان طور که گفته شد گوگل معیارهای مخصوصی برای تعیین کیفیت محتوا های موجود در وب سایت های گوناگون دارد که نمونه های آنها عبارتند از:

  • محتواهای دست اول

گوگل می تواند محتواهای دست اول و اصیل را از سایر محتواهای موجود در سایت ها تشخیص دهد. این کار بسیار جدی انجام می شود به این معنا که شما نمی توانید با عوض کردن تنها بخشی از کلمات یک متن، ادعا کنید که متنی اصیل و یکتا دارید بلکه باید تمامی بخش های یک متن توسط خود نویسنده تهیه و تولید شده باشد.

  • استفاده از بک لینک های طبیعی

یکی از مهمترین معیارهای ارزشمندی یک محتوا آن است که سایت های متعدد آن یک محتوا لینک دهند. در این شرایط آن محتوا از دید گوگل ارزشمند شمرده شده و رتبه بهتری به دست می آورد. در واقع این لینک ها برای گوگل یک معیار جدی جهت تشخیص یک مطلب با کیفیت به حساب می آیند.

  • توجه به رفتار کاربران
پیشنهاد میکنیم این مقاله را هم بخوانید:
آشنایی با سئو محلی و مزایای آن

یکی از معیارهای مهم گوگل که مدام به آن توجه می کند، رفتار کاربران یک وب سایت است به این منظور که هر چقدر تعداد کاربران و بازدید کنندگان یک وب سایت بیشتر باشد، ارزش آن وب سایت بالاتر می رود. از سویی دیگر هر چقدر بازدید کنندگان زمان بیشتری را در یک وب سایت صرف کنند به این معنا است که آنها از مطالب ارائه شده احساس رضایت می کنند و به آنها علاقه مند شده اند.

همچنین اگر کاربران به سرعت یک سایت را ترک کنند و به سراغ سایت بعدی بروند، برای گوگل به این معنا است که سایت نخست نتوانسته با مطالب خود کاربر را جذب کرده و سبب شود او مطالب را به طول کامل مطالعه کند.

تولید محتوای دست اول

  • مدت زمان لود شدن یک صفحه وب سایت

هر چه سرعت بالا آمدن صفحه وب سایت کمتر باشد، گوگل آن سایت را ارزشمندتر می داند. برای کسب اطلاعات بیشتر به مطلب افزایش سرعت سایت مراجعه کنید.

  • غلط دیکته ای و تایپی در محتوا

اگر محتوای وب سایت عاری از غلط دیکته ای و تایپی باشد، در رتبه گوگل جایگاه بهتری به دست می آورد.

  • استفاده از از تگ ALT برای محتوای غیر متنی و تصویری

اگر یک سایت بتواند به شکل همزمان هم از محتوای تصویری استفاده کند و هم روی تگ ALT تاکید داشته باشد، می تواند در بخش سرچ تصویری گوگل جایگاه مناسبی به دست آورد و بازدید کنندگان بسیاری را به سمت سایت خود جذب نماید.

تگ ALTدر واقع بیان آن چیزی است که می توان از یک تصویر برداشت کرد و پیش از آن که تصویر لود شود، متن را مطالعه نمود. یکی از مهمترین نکات هنگام استفاده از تگ ALT آن است که نباید تعداد آنها بیشتر از ۱۲۴ کاراکتر باشد. همچنین بهتر است در میان این کاراکترها از کلمات کلیدی استفاده شود تا کاربران بیشتری جذب شوند.

  • پیوند به منابع خارجی

اگر صاحبان سایت ها بتوانند به سمت ترجمه مطالب خارجی روی آورند و با ذکر منبع آن را بر روی سایت خود قرار دهند، می توانند تاثیر بسیار مطلوبی بر روی سئو داشته و سبب جلب اعتماد کاربران شوند.

معیارهای گوگل برای تشخیص محتوای بی کیفیت

ابتدا باید به این سوال پاسخ دهیم که به واقع محتوای بی کیفیت چیست؟ همان طور که گفتیم بسیاری از معیارهای گوگل برای تشخیص یک محتوای بی کیفیت برای ما نامعلوم است و نمی توان به راحتی در مورد آنها اظهار نظر کرد اما می توان بر اساس آنچه مشخص است تا حدی به این سوال پاسخ گفت و بیان کرد چه محتواهایی از دید گوگل محتواهای بی کیفیت حساب می شوند؟

پیشنهاد میکنیم این مقاله را هم بخوانید:
انتشار چند مطلب به صورت روزانه، برای سئو مناسب است؟

در ابتدا باید توجه شما را به محتواهایی جلب کنیم که از جایی الهام گرفته شده اند یا به شکل کامل کپی بوده و در سایت دیگری قرار گرفته اند. این نوع محتواها از نظر گوگل فاقد ارزش هستند زیرا نویسنده و صاحب سایت تنها با استفاده از محتواهای دیگر سایت ها قصد پر کردن سایت خود را دارد. همچنین اگر محتوایی به شکل کامل بازنویسی نوشته ای دیگر باشد، از سمت گوگل شناسایی شده و امتیاز پایینی را به خود اختصاص می دهد.

بحث دیگری که باید به آن توجه شود بحث حضور کاربران در سایت است. اگر یک کاربر پس از سرچ کلمات کلیدی مدنظر خود وارد سایت شما شود و پس از گذشت چند لحظه آن را ترک کرده و به سراغ دیگر نتایج جست و جوی گوگل برود، به این معنا است که سایت و محتوای موجود در سایت نتوانسته نیازهای وی را تامین کرده و انتظاراتش را برآورده سازد؛ از همین رو است که گوگل محتوای آن سایت را بی کیفیت قلمداد می کند.

مطلب دیگری که باید به آن توجه شود وجود اشکالات املایی و تایپی است که کیفیت یک محتوا را کاهش می دهد. این که در محتوای تولیدی شما هیچ اشکالی وجود نداشته باشد می تواند به خودی خود کیفیت کار شما را نشان دهد اما اگر محتوای وب سایت از غلط های املایی پر شده باشد، به این معنا است که گوگل آن محتوا را با عنوان یک محتوای بی کیفیت شناسایی کرده و رتبه ضعیفی به آن می دهد.
مراحل تولید محتوای با کیفیت

چگونه تشخیص دهیم محتوای ما با کیفیت است یا خیر؟

شما برای آن که تشخیص دهید محتوای تولیدی شما از نظر گوگل کیفیت لازم را دارد یا خیر، تنها کافی است به موارد زیر توجه کنید و ترکیب آنها را معیاری برای بررسی کیفیت محتوا قرار دهید:

  • تعداد کاربرانی که علاوه بر صفحه نخست به سراغ سایر صفحات سایت می روند

این امر بسیار مهم است که کاربران پس از ورود به سایت شما راهی صفحات دیگر می شوند یا خیر. اگر کاربران سراغ سایر صفحات وب سایت شما بروند به این معنا است که شما توانسته اید با محتوای خود آنها را جذب کنید و سبب شوید زمان بیشتری برای شناختن سایت شما و مطالعه محتوای شما زمان بگذارند. پس به طور کل بررسی رفتار کاربران می تواند نشانی از ارزشمندی محتوای موجود در سایت شما باشد.

  • بررسی تعداد بک لینک هایی که به محتوای شما داده می شود
پیشنهاد میکنیم این مقاله را هم بخوانید:
بک لینک چیست و بایدها و نبایدها در مورد آن

هر چقدر یک محتوا بتواند بک لینک های طبیعی دریافت کند به این معنا است که محتوای آن از چنان ارزشی برخوردار است که سایر سایت ها علاقه مند هستند که به آن لینک دهند و کاربرانشان را به مطالعه محتوا آن سایت تشویق نمایند. البته باید تاکید کنیم که بک لینک همواره باید طبیعی باشد و استفاده از خرید بک لینک نه تنها سبب نمی شود محتوای شما از نظر گوگل با ارزش به نظر برسد بلکه گوگل متوجه خواهد شد که بک لینک ها غیر طبیعی است و سایت و محتوای شما را با جریمه مواجه می کند.

  • رتبه بندی در سرچ گوگل

اگر میخواهید مطمئن شوید که محتوای تولیدی شما با کیفیت است، می توانید سری به سرچ گوگل بزنید و کلمات کلیدی موجود در محتوای خود را سرچ کنید. آن وقت است که خواهید دید گوگل در کدام صفحه خود محتوای شما را نمایش می دهد و شما از منظر گوگل چه اعتباری دارید.

با محتوای بی کیفیت چه کاری انجام دهیم؟

بهتر است محتوای سایت خود را به سه دسته زیر تقسیم کنید:

۱)   محتوای با کیفیت

معمولا شما برای نوشتن این محتوا زمان زیاد صرف کرده اید و محتوایی درست و اصولی ارائه داده اید از همین رو نیازی نیست آن را دستکاری کنید.

۲)   محتوای متوسط

این مطالب مانند دسته اول نیازی به اصلاح ندارند اما نه با این عنوان که بی عیب هستند بلکه از این منظر که صدمه ای به سایت شما نمی زنند. هر چند اگر زمان بگذارید می توانید آن را به یک محتوای با کیفیت تبدیل کرده و سبب شوید تاثیر بسیار خوبی در رتبه بندی سایت شما داشته باشد.

۳)   محتوای بی کیفیت

این مطالب ارزش زیادی ندارند و استانداردهای گوگل را نیز رعایت نکرده اند. به طور مثال مطالب کپی شده و یا محتواهایی که دارای غلط املایی و تایپی هستند جز این دسته قرار می گیرند. از همین رو به شما پیشنهاد می دهیم محتواهایی که چنین شرایطی دارند را حذف کنید تا اعتبار سایتتان افزایش یابد.

4/5 ( 1 نظر )

[mailerlite_form form_id=1]
به اشتراک بگذارید

نظرات شما برای ما مهم است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان
02177930982