بک لینک

بک لینک بک لینک
- ۱۲ دی ۱۳۹۹ -

بک لینک چیست 🤯 جدیدترین روش های لینک سازی سئو ۲۰۲۱ | گروه پنتاما

يك نظر 903 بازدید

حتما عنوان بک لینک را شنیده ­اید، عملی که می ­تواند سایت شما را در نتایج سرچ گوگل به رتبه­ های برتر برساند. اما واقعا بک لینک چیست و چگونه می­تواند شما را در زمره سایت‌های موفق قرار دهد؟ کجا باید لینک بسازیم و به چه صورت از آن استفاده کنیم؟

بک لینک چیست؟

بک لینک، لینکی است که در یک وب سایت گذاشته می­ شود و مخاطب را به سایتی دیگر راهنمایی می­کند. در واقع این عمل می­ تواند تاثیر بزرگی روی نتایج موتورهای جست و جو داشته باشد؛ به همین دلیل است که صاحبان سایت­های گوناگون از بک لینک برای بهبود رتبه بندی سایت در موتورهای جست و جوی گوگل استفاده می­کنند. هر چند می­ توان گفت کسی نمی­داند موتورهای جست و جو چه میزان ارزش برای بک لینک­ ها قائل هستند اما این اطمینان وجود دارد که استفاده درست از بک لینک می­ تواند شرایط رتبه بندی سایت­ها را با تغییر و تحول بسیاری رو به رو کند.

بایدها و نبایدها

برای ساخت بک لینک باید این را بدانیم که آنها می بایست به صورت طبیعی عمل کنند و استفاده از راه­ های غیرطبیعی برای لینک سازی به هیچ عنوان کار درستی نیست. در واقع اگر لینک سازی به روش غیر معقول و به تعداد زیاد انجام شود، نتیجه خوبی نخواهد داشت اما می‌توان با تعداد لینک­های محدود و با کیفیت تاثیر خوبی ایجاد کرد.

به عنوان مثال: وب سایت A که مخصوص یک رستوران است و لینکی از وب سایتش در  وبلاگ یا وب سایت B قرار دهد  که در حوزه علوم تغذیه فعالیت می­کند، یک بک لینک با ارزش، طبیعی و مرتبط ساخته که وب سایت A را تحت تاثیر قرار می­دهد.

با توجه به اهمیت پیوندها، اقدامات نادرست بسیاری از سوی صاحبان وب سایت­ها برای دریافت بک لینک­ انجام می­شود. برخی از این اقدامات نادرست عبارتند از : خرید لینک، ارتباط با شبکه­های تبادل لینک، فروش لینک و مواردی از این دست. لازم است بگوییم بیشتر این روش­ها توسط موتورهای جستجو توصیه نمی­شوند و سایت­هایی که آنها را انجام می­دهند، معمولا دچار مجازات وب سایت­های مشکوک از سوی موتورهای جست و جو می­شوند.

به عنوان مثال : وبلاگ نویسی به نام جان دو یک مقاله بسیار جالب درباره یک رویداد ورزشی می­نویسد. سامانتا اسمیت، یکی دیگر از وبلاگ نویسان، با مقاله جان موافق نیست و در مقاله دیگری برای یک مجله آنلاین نقدی در این خصوص می­نویسد. او به مقاله جان پیوند دارد، به طوری که خوانندگانش می­توانند هر دو دیدگاه را مطالعه کرده و آنها را درک کنند، در این شرایط وبلاگ جان یک لینک با ارزش تولید کرده است. از سوی دیگر، مقاله سامانتا محبوب می­شود و بسیاری از وب سایت­ها به مقاله او لینک می­دهند و در این شرایط وب سایت سامانتا لینک­های جدیدی ایجاد می­کند. حتی اگر جان تنها یک لینک را برای مقاله خود داشته باشد، ارزش لینکش با لینک­های تولید شده توسط سامانتا افزایش می‌یابد. به همین دلیل است که می­گوییم ارزش یک لینک با کیفیت بسیار بسیار بیشتر از لینک‌های مصنوعی و بی­ کیفیت است.

پیشنهاد میکنیم این مقاله را هم بخوانید:
رقص گوگل یا Google Dance چیست؟ 🧩 مهمترین الگوریتم سئو آپدیت 2021

بک لینک

در مثال بالا، مقاله جان ارزش بسیاری برای ایجاد یک گفتگو به وجود می ­آورد که باعث می­شود بسیاری از صفحات وب با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. بنابراین لینک­ها نه تنها برای وب سایت اهمیت دارند بلکه برای موتورهای جست و جو و کیفیت کلی وب جهانی نیز مهم هستند.

داشبورد مدیریت وردپرس نیز یک ویجت با نام لینک­های ورودی دارد. این ویجت از وبسایت­های دیگر، به ویژه وبلاگ­ها، به وب سایت پیوند داده می­شود و از نتایج جستجوی وبلاگ در مسیر نشان دادن پیوندها استفاده می­کند. از سویی دیگر ابزار جستجوگر پشتیبان هستند که به صورت آنلاین در دسترس بوده و می­توانند برای دیدن چند صفحه در یک صفحه خاص پیوند ایجاد کنند.

چگونه بک لینک بگیریم؟

همان طور که گفته شد ساخت بک لینک اهمیت بسیاری دارد و می ­تواند سایت شما را در صفحه نتایج جست و جوی اینترنتی به رتبه های بالاتری برساند. پس اگر می­خواهید سایت شما سئو خوبی داشته باشد، لازم است به سمت ساخت بک لینک­های استاندارد و با کیفیت بروید اما زمانی که یک سایت به تازگی فعالیت­های خود را آغاز کرده است چگونه می­توان بک لینک ساخت؟

همان گونه که می­دانید ساخت بک لینک برای سایت­هایی که قدیمی­تر هستند، پروسه راحت تری است اما این عمل برای وب سایت­ها و بلاگ­های تازه کار کمی دشوار به نظر می­رسد. ما می‌خواهیم در ادامه شما را با چند روش در مورد ساخت بک لینک برای بهبود سئو در سایت‌های جدید، راهنمایی کنیم. این چهار روش عبارتند از:

 • ابزار رایگان ایجاد کنید.
 • منشا بک لینک سایت های رقیب خود را بیابید.
 • محتوای مهمان تولید کنید.
 • محتوایی بسازید که سایت های مختلف برای اشتراک آن جذب شوند.

بک لینک

ابزار رایگان ایجاد کنید

باید بدانید ساخت ابزار رایگان نیاز به صرف هزینه دارد اما این روش در مسیر ساختن بک لینک و بهبود سئو بسیار موثر عمل می­کند. شما می­توانید ابزار رایگان ایجاد کنید و آن را به شکل رایگان به اشتراک بگذارید و از طریق آنها به بک لینک­های متعدد دست پیدا کنید. اگر چنین ابزاری ایجاد شود، نه تنها کاربران متعددی به سایت شما مراجعه می­کنند، بلکه سایت­های دیگر و شبکه­های اجتماعی گوناگون نیز از لینک آن استفاده کرده و آن را برای مخاطبان خود به اشتراک می­گذارند.

پیشنهاد میکنیم این مقاله را هم بخوانید:
اسکیما چیست 🤖 درج تخصصی schema در سئو وبسایت 2021 | گروه پنتاما

به عنوان مثال: KeywordTool.io یک ابزار رایگان برای یافتن کلمات کلیدی است که افراد بسیاری از آن استفاده می­کنند. وقتی سایتی از آن یاد می­کند، یک بک لینک با ارزش ایجاد می‌شود. از سویی دیگر بک لینک‌هایی که به این صورت به وجود می­آیند، هم مرتبط هستند هم می‌توانند شما را در مسیر اهدافتان یاری کنند.

منشا بک لینک سایت­های رقیب خود را بیابید

برای آن که شما بتوانید منشا بک لینک سایت­های رقیب خود را بیابید، نیاز به ابزار دیگری دارید. در این مرحله می­توان به سه ابزار کارآمد اشاده کرد که آنها عبارتند از:

Moz ابزاری است که برای بازاریابی دیجیتال عالی به نظر می­رسد و می­تواند شما را برای رسیدن به اهدافتان یاری کند اما اگر شما می­خواهید مشخصه­ های بک لینک را مورد بررسی قرار دهید Aherfs بهتر از گزینه قبلی است و می­تواند به صورت دائمی ابزارهای نوین همچون جست و جو گرهای کلمات کلیدی را نشان دهد.

در هر صورت شما با یاری این ابزار ها می‌توانید متوجه شوید که رقیبان شما از کجا بک لینک می­گیرند و شما نیز از آن روش استفاده کرده و رقیبان خود را کنار بزنید. در این شرایط شما پس از یافتن منبع می­توانید با گرفتن بک لینک از همان منابع  رتبه بندی سایت خود را بهبود ببخشید. یکی از ویژگی­های این منابع چنین است که شما نیازی ندارید زمان زیادی صرف کنید، به شکل دستی منابع اصلی را جست و جو کنید و می­توانید با این ابزارها به راحتی آنها را یافته و به سراغ آنها بروید.

به عنوان مثال : شما با کمک این نرم افزارها متوجه می­شوید که رقیبتان در کدام سایت پست میهمان نوشته و بک لینک دریافت می­کند از همین رو می­توانید به آن بلاگ­ها مراجعه کرده و با درج پست خود در آنها، بک لینک دریافت کنید.

بک لینک

محتوای مهمان تولید کنید

ما پیشنهاد می­دهیم حتما از پست­های مهمان استفاده کنید زیرا این روش یکی از موثرترین روش‌های موجود است که شما می­توانید به وسیله آن علاوه بر دریافت بک لینک­های با کیفیت و مرتبط، روابط آنلاین موثری ایجاد کنید.

محتوایی بسازید که سایت­های مختلف برای اشتراک آن جذب شوند

حتما می­دانید که هر چه محتوای تولیدی شما ارزشمندتر و باکیفیت­تر باشد، احتمال به اشتراک گذاری آنها بیشتر شده و بک لینک به تعداد اشتراک، ایجاد می­شود. برای آن که شما بتوانید محتوایی تولید کنید که ارزش به اشتراک گذاشتن داشته باشد، باید یکی از دو روش زیر را مد نظر قرار داده و انجام دهید:

 • استفاده و تحریک احساسات مخاطبان
 • ارائه اطلاعات درست و غیر تکراری
پیشنهاد میکنیم این مقاله را هم بخوانید:
انکر تکست چیست؟ تکنیک های Anchor text در سئو 2021 | گروه پنتاما

برای آن که بتوانید اطلاعات درست و مفید ارائه دهید باید دو مورد زیر را به دقت مورد بررسی قرار داده و انجام دهید:

 • نیازهای مخاطبین خاص را برآورده کنید.
 • شکاف های بین منابع خود را شناسایی کنید.

اگر شما بتوانید هم نیاز مخاطبان خاص خود را درک کرده و هم شکاف میان منابع و اطلاعاتتان را شناسایی کنید، آن وقت است که سایتتان به عنوان یک مرجع ارزشمند برای مخاطبان شناخته شده و آنها محتوای شما را به اشتراک می‌گذارند و از آن بهره‌مند می‌شوند.

در پایان

ساخت بک لینک اقدامی ارزشمند برای بهبود سئو سایت شما است اما میبایست بدانید برای ساخت بک لینک ارزشمند با لینک فالو و لینک نوفالو باید تلاش بسیاری داشته باشید مخصوصا اگر شما صاحب سایتی هستید که به تازگی راه افتاده است و می‌خواهید از طریق آن فعالیت‌های خود را معرفی کنید. به شما پیشنهاد می‌دهیم پیش از هر اقدامی، اطلاعات خود را در خصوص ساخت بک لینک تکمیل کرده و به کمک آنها اقدام به فعالیتی اصولی، مفید و استاندارد کنید تا سایتتان رتبه بهتری به دست آورد و سئو مناسبی داشته باشد.

 

💣 آیا لینک سازی حرفه ای یا بک لینک های قدرتمند می تونه رتبه ما رو بدون داشتن مطالب حرفه ای در نتایج گوگل افزایش بده؟

بله، اما به هیچ وجه شما رو در رتبه های بالا نگه نمی داره!

⏰ زمان ساخت بک لینک مهمه؟ سرعت لینک سازی چطور؟

۱۰۰٪ جواب مثبته، شما باید در ذهنتون بتونید تجسم کنید که طی چه بازه زمانی ای این بک لینک ها می تونستند به طور طبیعی ساخته بشن و با همون خط فکری جلو برید.

📈 آیا بک لینک های نو فالو [Nofollow Backlinks] هم می تونه به افزایش رتبمون کمک کنه؟

بذارید خیلی ساده به شما بگوییم، فقط کافیه اسم شما در صفحات لینک شده در گوگل ظاهر بشه، همین کافیه تا به افزایش رتبتون کمک کنه؛ حتی اگه اصلا به جایی لینک نشده باشه! حالا چه فالو باشه چه نو فالو.

📉 آیا واقعاْ بک لینک می تونه باعث پنالتی شدن وب سایتمون بشه؟

در اصل بک لینک قوی ترین ضربه ها رو می تونه بهتون بزنه، همین وب سایت خودمون که دارید مطلبش رو در صفحه اول گوگل می خونید نزدیک به ۴ ماه پنالتی الگوریتمیک شده بود به واسطه رعایت نکردن قوانین لینک سازی. حالا اگر می خواید بدونید داستان از چه قراره با ما تماس بگیرید.

به اشتراک بگذارید

نظرات شما برای ما مهم است

یک پاسخ به “بک لینک چیست 🤯 جدیدترین روش های لینک سازی سئو ۲۰۲۱ | گروه پنتاما”

 1. سید محمد گفت:

  مطلب رو کامل خوندم. واقعا مفید بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره در ایام کرونا
۰۹۱۲۴۹۰۱۰۳۱