بک لینک

بک لینک بک لینک
- ۱۳ آبان ۱۳۹۸ -

بک لینک چیست و بایدها و نبایدها در مورد آن

بدون نظر 352 بازدید

حتما عنوان بک لینک را شنیده­اید، عملی که می ­تواند سایت شما را در نتایج سرچ گوگل به رتبه­ های برتر برساند. اما واقعا بک لینک چیست و چگونه می­تواند شما را در زمره سایت‌های موفق قرار دهد؟ کجا باید لینک بسازیم و به چه صورت از آن استفاده کنیم؟

بک لینک چیست؟

بک لینک، لینکی است که در یک وب سایت گذاشته می­ شود و مخاطب را به سایتی دیگر راهنمایی می­کند. در واقع این عمل می­ تواند تاثیر بزرگی روی نتایج موتورهای جست و جو داشته باشد؛ به همین دلیل است که صاحبان سایت­های گوناگون از بک لینک برای بهبود رتبه بندی سایت در موتورهای جست و جوی گوگل استفاده می­کنند. هر چند می­ توان گفت کسی نمی­داند موتورهای جست و جو چه میزان ارزش برای بک لینک­ ها قائل هستند اما این اطمینان وجود دارد که استفاده درست از بک لینک می­ تواند شرایط رتبه بندی سایت­ها را با تغییر و تحول بسیاری رو به رو کند.

بایدها و نبایدها

برای ساخت بک لینک باید این را بدانیم که آنها می بایست به صورت طبیعی عمل کنند و استفاده از راه­ های غیرطبیعی برای لینک سازی به هیچ عنوان کار درستی نیست. در واقع اگر لینک سازی به روش غیر معقول و به تعداد زیاد انجام شود، نتیجه خوبی نخواهد داشت اما می‌توان با تعداد لینک­های محدود و با کیفیت تاثیر خوبی ایجاد کرد.

به عنوان مثال: وب سایت A که مخصوص یک رستوران است و لینکی از وب سایتش در  وبلاگ یا وب سایت B قرار دهد  که در حوزه علوم تغذیه فعالیت می­کند، یک بک لینک با ارزش، طبیعی و مرتبط ساخته که وب سایت A را تحت تاثیر قرار می­دهد.

با توجه به اهمیت پیوندها، اقدامات نادرست بسیاری از سوی صاحبان وب سایت­ها برای دریافت بک لینک­ انجام می­شود. برخی از این اقدامات نادرست عبارتند از : خرید لینک، ارتباط با شبکه­های تبادل لینک، فروش لینک و مواردی از این دست. لازم است بگوییم بیشتر این روش­ها توسط موتورهای جستجو توصیه نمی­شوند و سایت­هایی که آنها را انجام می­دهند، معمولا دچار مجازات وب سایت­های مشکوک از سوی موتورهای جست و جو می­شوند.

به عنوان مثال : وبلاگ نویسی به نام جان دو یک مقاله بسیار جالب درباره یک رویداد ورزشی می­نویسد. سامانتا اسمیت، یکی دیگر از وبلاگ نویسان، با مقاله جان موافق نیست و در مقاله دیگری برای یک مجله آنلاین نقدی در این خصوص می­نویسد. او به مقاله جان پیوند دارد، به طوری که خوانندگانش می­توانند هر دو دیدگاه را مطالعه کرده و آنها را درک کنند، در این شرایط وبلاگ جان یک لینک با ارزش تولید کرده است. از سوی دیگر، مقاله سامانتا محبوب می­شود و بسیاری از وب سایت­ها به مقاله او لینک می­دهند و در این شرایط وب سایت سامانتا لینک­های جدیدی ایجاد می­کند. حتی اگر جان تنها یک لینک را برای مقاله خود داشته باشد، ارزش لینکش با لینک­های تولید شده توسط سامانتا افزایش می‌یابد. به همین دلیل است که می­گوییم ارزش یک لینک با کیفیت بسیار بسیار بیشتر از لینک‌های مصنوعی و بی­ کیفیت است.

پیشنهاد میکنیم این مقاله را هم بخوانید:
اسکیما چیست و چگونه می توانم Schema را به وب سایت خود اضافه کنم

بک لینک

در مثال بالا، مقاله جان ارزش بسیاری برای ایجاد یک گفتگو به وجود می ­آورد که باعث می­شود بسیاری از صفحات وب با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. بنابراین لینک­ها نه تنها برای وب سایت اهمیت دارند بلکه برای موتورهای جست و جو و کیفیت کلی وب جهانی نیز مهم هستند.

داشبورد مدیریت وردپرس نیز یک ویجت با نام لینک­های ورودی دارد. این ویجت از وبسایت­های دیگر، به ویژه وبلاگ­ها، به وب سایت پیوند داده می­شود و از نتایج جستجوی وبلاگ در مسیر نشان دادن پیوندها استفاده می­کند. از سویی دیگر ابزار جستجوگر پشتیبان هستند که به صورت آنلاین در دسترس بوده و می­توانند برای دیدن چند صفحه در یک صفحه خاص پیوند ایجاد کنند.

چگونه بک لینک بگیریم؟

همان طور که گفته شد ساخت بک لینک اهمیت بسیاری دارد و می ­تواند سایت شما را در صفحه نتایج جست و جوی اینترنتی به رتبه های بالاتری برساند. پس اگر می­خواهید سایت شما سئو خوبی داشته باشد، لازم است به سمت ساخت بک لینک­های استاندارد و با کیفیت بروید اما زمانی که یک سایت به تازگی فعالیت­های خود را آغاز کرده است چگونه می­توان بک لینک ساخت؟

همان گونه که می­دانید ساخت بک لینک برای سایت­هایی که قدیمی­تر هستند، پروسه راحت تری است اما این عمل برای وب سایت­ها و بلاگ­های تازه کار کمی دشوار به نظر می­رسد. ما می‌خواهیم در ادامه شما را با چند روش در مورد ساخت بک لینک برای بهبود سئو در سایت‌های جدید، راهنمایی کنیم. این چهار روش عبارتند از:

  • ابزار رایگان ایجاد کنید.
  • منشا بک لینک سایت های رقیب خود را بیابید.
  • محتوای مهمان تولید کنید.
  • محتوایی بسازید که سایت های مختلف برای اشتراک آن جذب شوند.
پیشنهاد میکنیم این مقاله را هم بخوانید:
محتوای با کیفیت و تشخیص آن توسط گوگل

بک لینک

ابزار رایگان ایجاد کنید

باید بدانید ساخت ابزار رایگان نیاز به صرف هزینه دارد اما این روش در مسیر ساختن بک لینک و بهبود سئو بسیار موثر عمل می­کند. شما می­توانید ابزار رایگان ایجاد کنید و آن را به شکل رایگان به اشتراک بگذارید و از طریق آنها به بک لینک­های متعدد دست پیدا کنید. اگر چنین ابزاری ایجاد شود، نه تنها کاربران متعددی به سایت شما مراجعه می­کنند، بلکه سایت­های دیگر و شبکه­های اجتماعی گوناگون نیز از لینک آن استفاده کرده و آن را برای مخاطبان خود به اشتراک می­گذارند.

به عنوان مثال: KeywordTool.io یک ابزار رایگان برای یافتن کلمات کلیدی است که افراد بسیاری از آن استفاده می­کنند. وقتی سایتی از آن یاد می­کند، یک بک لینک با ارزش ایجاد می‌شود. از سویی دیگر بک لینک‌هایی که به این صورت به وجود می­آیند، هم مرتبط هستند هم می‌توانند شما را در مسیر اهدافتان یاری کنند.

منشا بک لینک سایت­های رقیب خود را بیابید

برای آن که شما بتوانید منشا بک لینک سایت­های رقیب خود را بیابید، نیاز به ابزار دیگری دارید. در این مرحله می­توان به سه ابزار کارآمد اشاده کرد که آنها عبارتند از:

Moz ابزاری است که برای بازاریابی دیجیتال عالی به نظر می­رسد و می­تواند شما را برای رسیدن به اهدافتان یاری کند اما اگر شما می­خواهید مشخصه­ های بک لینک را مورد بررسی قرار دهید Aherfs بهتر از گزینه قبلی است و می­تواند به صورت دائمی ابزارهای نوین همچون جست و جو گرهای کلمات کلیدی را نشان دهد.

در هر صورت شما با یاری این ابزار ها می‌توانید متوجه شوید که رقیبان شما از کجا بک لینک می­گیرند و شما نیز از آن روش استفاده کرده و رقیبان خود را کنار بزنید. در این شرایط شما پس از یافتن منبع می­توانید با گرفتن بک لینک از همان منابع  رتبه بندی سایت خود را بهبود ببخشید. یکی از ویژگی­های این منابع چنین است که شما نیازی ندارید زمان زیادی صرف کنید، به شکل دستی منابع اصلی را جست و جو کنید و می­توانید با این ابزارها به راحتی آنها را یافته و به سراغ آنها بروید.

پیشنهاد میکنیم این مقاله را هم بخوانید:
LSI چیست و چگونه سئو سایت را تحت تاثیر قرار می دهد؟

به عنوان مثال : شما با کمک این نرم افزارها متوجه می­شوید که رقیبتان در کدام سایت پست میهمان نوشته و بک لینک دریافت می­کند از همین رو می­توانید به آن بلاگ­ها مراجعه کرده و با درج پست خود در آنها، بک لینک دریافت کنید.

بک لینک

محتوای مهمان تولید کنید

ما پیشنهاد می­دهیم حتما از پست­های مهمان استفاده کنید زیرا این روش یکی از موثرترین روش‌های موجود است که شما می­توانید به وسیله آن علاوه بر دریافت بک لینک­های با کیفیت و مرتبط، روابط آنلاین موثری ایجاد کنید.

محتوایی بسازید که سایت­های مختلف برای اشتراک آن جذب شوند

حتما می­دانید که هر چه محتوای تولیدی شما ارزشمندتر و باکیفیت­تر باشد، احتمال به اشتراک گذاری آنها بیشتر شده و بک لینک به تعداد اشتراک، ایجاد می­شود. برای آن که شما بتوانید محتوایی تولید کنید که ارزش به اشتراک گذاشتن داشته باشد، باید یکی از دو روش زیر را مد نظر قرار داده و انجام دهید:

  • استفاده و تحریک احساسات مخاطبان
  • ارائه اطلاعات درست و غیر تکراری

برای آن که بتوانید اطلاعات درست و مفید ارائه دهید باید دو مورد زیر را به دقت مورد بررسی قرار داده و انجام دهید:

  • نیازهای مخاطبین خاص را برآورده کنید.
  • شکاف های بین منابع خود را شناسایی کنید.

اگر شما بتوانید هم نیاز مخاطبان خاص خود را درک کرده و هم شکاف میان منابع و اطلاعاتتان را شناسایی کنید، آن وقت است که سایتتان به عنوان یک مرجع ارزشمند برای مخاطبان شناخته شده و آنها محتوای شما را به اشتراک می‌گذارند و از آن بهره‌مند می‌شوند.

در پایان

ساخت بک لینک اقدامی ارزشمند برای بهبود سئو سایت شما است اما میبایست بدانید برای ساخت بک لینک ارزشمند با لینک فالو و لینک نوفالو باید تلاش بسیاری داشته باشید مخصوصا اگر شما صاحب سایتی هستید که به تازگی راه افتاده است و می‌خواهید از طریق آن فعالیت‌های خود را معرفی کنید. به شما پیشنهاد می‌دهیم پیش از هر اقدامی، اطلاعات خود را در خصوص ساخت بک لینک تکمیل کرده و به کمک آنها اقدام به فعالیتی اصولی، مفید و استاندارد کنید تا سایتتان رتبه بهتری به دست آورد و سئو مناسبی داشته باشد.

2/5 ( 1 نظر )

[mailerlite_form form_id=1]
به اشتراک بگذارید

نظرات شما برای ما مهم است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان
02177930982