باز طراحی سایت

باز طراحی سایت باز طراحی سایت
- ۳۰ دی ۱۳۹۸ -

از اصول باز طراحی سایت چه می دانید؟ مراحل طراحی سایت جدید

بدون نظر 242 بازدید

از اصول باز طراحی سایت چه می دانید؟ برای اینکه بتوانید این سوال را بهتر درک کنید، مثالی برایتان میاوریم. تا به حال به این فکر کرده اید که چرا توجهتان به ویترین یک مغازه جلب می شود اما از فروشگاه دیگری به راحتی عبور می کنید؟ صاحب آن مغازه ای که توانسته شما را به سمت فروشگاهش جلب کند تنها از ترکیب وسایل، نور و رنگ مناسب در کنار هم استفاده کرده و ویترینی زیبا رقم زده تا شما را به سمت فروشگاه خود بکشد.

در طراحی سایت نیز همین امر صدق می کند. اگر سایت مرتبی را فراهم کنید، می توانید کاربران بیشتری را به سمت کسب و کارتان جلب نمایید. آیا می دانید یک طراحی وب ضعیف می تواند به میزان بازدید سایت و فروشتان آسیب برساند؟ در واقع می خواهیم بگوییم سایتی که از نظر کاربر جذاب نباشد، باید با استفاده از اصول باز طراحی سایت، مجددا طراحی شود.

مهم نیست که اندازه شرکت یا کسب و کار شما چقدر باشد اما بسیار مهم است که برای باز طراحی سایت خود، رویکرد استراتژیک اتخاذ کنید. در واقع باید بدانید چه عواملی بر آن موثر است و چه اهدافی را می خواهید به دست آورید. بیایید به برخی از تکنیک های مورد علاقه من برای ایجاد استراتژی اصول باز طراحی سایت و استفاده از آن برای رسیدن به حداکثر ROI، نگاهی بیندازیم.

چگونه بدانیم که سایتمان به باز طراحی نیاز دارد؟

هنگام تصمیم گیری در مورد باز طراحی سایت، به سه سوال زیر پاسخ دهید:

  • آیا طراحی اولیه سایتتان قدیمی شده است؟
  • آیا فروش (یا ترافیک سایت) من کاهش یافته است؟
  • آیا از طرف کاربر یا در رابطه با طراحی سایت، شکایتی دریافت کرده ام؟

اگر پاسختان به هریک از این سوال ها مثبت است، باید از اصول باز طراحی سایت کمک بگیرید تا سایتتان را به روز کنید.

برای باز طراحی سایت چه باید کرد؟

اگر شما هم چیزی از طراحی وب نمی دانید و اکنون به دنبال یادگیری آن هستید، می توانید تا آخر این مطلب با همراه باشید. در اینجا می خواهیم اصول باز طراحی سایت را در ۱۰ گام به ترتیب توضیح دهیم.

طراحی سایت جدید

گام اول: بررسی سایت فعلی

اولین قدم در اصول باز طراحی سایت، بررسی مجدد وب سایتتان است. همه چیز را در مورد سایتتان بازبینی کنید و ببینید در چه جایگاهی از نظر کاربر قرار دارید. با بررسی اینکه چه نوع محتوایی محبوب است، چه صفحاتی تکرار می شود و چه چیزی ممکن است کنار گذاشته شود، شما متوجه خواهید شد که چه چیزی را مجدداً می توان تولید کرد و مورد استفاده قرار داد.

با مراجعه به آنالیزتان در روند استفاده کاربر از سایت ها، می توانید صفحاتی را که هیچ کس فکر نمی کند مهم باشد را شناخته و در نهایت یک ترافیک عالی برای سایتتان ایجاد کند. صفحاتی که قوی باشند، می توانند ترافیک زیادی را برای شما فراهم کنند با این حال نباید از نقاط ضعفتان غافل شوید. دانستن اینکه در کجا ضعف دارید به شما این امکان را می دهد تا بدانید بیشترین تلاش در چه قسمتی باید انجام شود.

پیشنهاد میکنیم این مقاله را هم بخوانید:
آشنایی با اصول، قواعد و نکات کاربردی در طراحی سایت خبری

گام دوم: جمع آوری تجربه و آنالیز رقبا

در گام دوم از اصول باز طراحی سایت، بهتر است بررسی کنید که می خواهید در نهایت سایتتان چگونه به نظر برسد و در حال حاضر چه چیزهایی را ندارد. آیا به طراحی سایت فروشگاهی نیاز دارید؟ کاربران شما چه تصاویری را دوست دارند؟ چه طرح هایی برای صنعت شما مناسب است؟

بررسی سایت های رقبا به شما کمک می کند تا بدانید که بهترین شیوه و عملکرد در صنعت شما چگونه است و برای رسیدن به آن تلاش کنید. بهتر است دو یا سه رقیب خود را در نظر بگیرید و به مدت ۲-۴ ساعت از زمانتان را در وب سایت های آنها بگذرانید. چه موضوعات مشترکی را مشاهده می کنید؟ آیا آنها در مورد قیمت گذاری صحبت می کنند؟ آیا آنها از تصاویر یا فیلم های خاص استفاده می کنند؟ آیا در سایت های رقبای خود هیچ شباهتی مشاهده می کنید؟

گام سوم: دستور العمل ها و سبک برندتان را ایجاد/آپدیت/بررسی کنید.

در این گام از اصول باز طراحی سایت، مهم است که دستورالعمل ها و سبک های برندتان را مرور کنید تا بتوانید یک طراحی منسجم ایجاد نمایید. بهتر است با بررسی تیمتان در جایی که دستورالعمل های فعلی برندسازی در آن قرار دارد، شروع کنید. آیا احساس می کنید سایتتان قدیمی شده است؟ خواندن فونت ها سخت است؟ آیا سلسله مراتبی وجود دارد؟ آیا لحن برندتان با این سبک به طور دقیق نشان داده می شود؟

در واقع این نکته اهمیت دارد که هرچه طراحی شده با یکدیگر سازگاری داشته باشد و بتواند شرکتتان را همانطور که می خواهید، نشان دهد. اطمینان حاصل کنید که همه رنگ های تجاری مجاز دارای تصاویر دقیق هستند، از جمله مقادیر مختلف مانند CMYK ، RGB و Hex.

ایجاد رنگ های مختلف می تواند به کاربرتان کمک کند تا راحت تر از سایت شما استفاده کند و تجربه ای خوب را برایشان رقم بزند. پس از مشخص کردن دستورالعمل ها، زمان آن است که در مورد چارچوب زمانی که باید باز طراحی سایت شما کامل شود، فکر کنید.

گام چهارم: یک جدول زمانبندی بسازید

گام بعدی در اصول باز طراحی سایت، بررسی مجدد وب سایت، مواردی که غالباً نادیده گرفته اید و ایجاد یک جدول زمانبندی است. بسته به اندازه سایت و اهدافتان، برنامه ریزی کنید و حدود ۲-۵ ماه برای اجرای این روند، زمان بگذارید.

روش هایی برای تسریع در زمان بندی وجود دارد، مانند کاهش اندازه سایتتان (آیا واقعاً به آن ۳۰۰ صفحه با ۱ پاراگراف در هر مورد نیاز دارید؟) یا استفاده از یک روش تکرار شونده، با تمرکز بر روی مهمترین صفحات برای کاربر به باز طراحی سایت بپردازید و بقیه سایت را به صورت مرحله به مرحله به روز کنید. حواستان باشد که محدودیت های زمانی، می تواند کیفیت شما را کاهش دهد، پس از اول به این امر دقت کنید تا به نتیجه دلخواهتان برسید.

پیشنهاد میکنیم این مقاله را هم بخوانید:
طراحی سایت موسیقی؛ نکات کاربردی، ویژگی ها و امکانات

اصول باز طراحی سایت

 

گام پنجم: انتخاب هدف

با توجه به مقدار هزینه مالی و تلاشی که برای باز طراحی سایتتان می گذارید، رسیدن به موفقیت، برای شما بسیار اهمیت دارد. انتخاب اهداف واقع بینانه می تواند برای سنجش موفقیت سایتتان موثر واقع شود. به عنوان مثال ترافیک سایت شما یک مقدار پایدار است و هدفتان افزایش ۱% ترافیک باشد.

هر هدفی که بر می گزینید باید به طراحان سایت گفته شود تا با توجه به آن، باز طراحی سایت تان را پیش ببرند. به خاطر داشته باشید که باز طراحی سایت، یک جادویی نیست که همه چیز را برطرف کند. اگر برنامه ریزی و استراتژیک به درستی وجود داشته باشد، می تواند آمار شما را بهبود ببخشد و در مسیر اهدافتان قرار دهد. اما انتظار نداشته باشید که آمارتان یک روزه تغییر کند.

گام ششم: توجه به سفر کاربر (User Journey)

مهمترین گام در اصول باز طراحی سایت، توجه به سفر کاربر است. دانستن اینکه کاربر به دنبال چه چیزی می رود، به چه سوالاتی باید پاسخ داده شود، چگونگی جستجو در سایتتان، تنها راهی است که می تواند شما را به موفقیت برساند.

روش هایی برای فهمیدن سفر کاربر وجود دارد. می توانید از مصاحبه با کاربران و پرسیدن سولاتی از آنها استفاده کنید. سؤالاتی از قبیل “چه چیزی باعث شده شما تصمیم به خرید محصول x بگیرید؟” و “چه چیزی در وب سایت شما را ناامید کرده است؟” سوالات فوق العاده ای برای شناختن کاربران هستند.

با تمرکز بر روی سفر کاربر و کاهش هرگونه فاصله بین شما و کاربران، می توانید باز طراحی سایت خود را انجام دهید تا به نتایج مطلوبی برسید. اکنون که تعیین کردید که چه کاری را برای بهبود سایتتان باید انجام دهید، وقت آن رسیده است که برای باز طراحی سایت، روی تولید محتوا کار کنید.

گام هفتم: تولید محتوا

از بخش های مهم در اصول باز طراحی سایت، تولید محتوا است. داشتن عکس خالی بدون محتوا متنی، نمی تواند به کسی کمک کند و منجر به کاهش ترافیک سایت شما می شود. با تولید محتوا در ابتدا می توانید ایده های خود را بیرون بیاورید و در زمان مناسب آنها را مرتب کنید و مورد استفاده قرار دهید.

محتوای شما باید تا حد امکان مختصر و متمرکز بر کاربر باشد. به یاد داشته باشید که کاربرانتان به شما اهمیتی نمی دهند بلکه به دنبال حل مشکلات خود هستند. با تمرکز بر کاربر، به جای این که به فروش یا خدمات خود خدمت کنید، ارزش واقعی سازمانتان را نشان می دهید.

پیشنهاد میکنیم این مقاله را هم بخوانید:
با اصول طراحی سایت ریسپانسیو و موارد کاربردی آن آشنا شویم

نکته مثبت دیگر در قرار دادن مطالب در مرحله اول طراحی، این است که به طراح شما این امکان را می دهد تا بتواند یک چیدمانی مناسب برای برجسته کردن سایتتان به بهترین شکل ممکن ایجاد کند.

گام هشتم: شروع به طراحی سایت کنید

اکنون در این مرحله از اصول باز طراحی سایت با در دست داشتن محتوای خود، می توانید تیمی تشکیل دهید تا صفحه های سایتتان را متناسب با مدل های طراحی شما ایجاد کنند. مهم است که طراح شما از اطلاعاتی که در مراحل قبل به دست آورده اید، استفاده کند. به عنوان مثال نماد های مشتری را که در شرکت شما موفقیتی دیده اند، در نظر بگیرید و مطمئن شوید که برای آنها توصیفاتی ارائه داده اید.

با استفاده از بهترین روش ها، طراح، دستورالعمل های تجاری را که شما کامپایل یا به روز کرده اید نیز در نظر گرفته و آنها را در کلیه طرح های ایجاد شده، پیاده سازی می کند. در این صورت خواهید دید که چگونه سلسله مراتبی که برای هر قسمت ایجاد کرده اید، کاربر را به سمت اطلاعات خاص، راهنمایی می کند.

گام نهم: اطلاعات واقعی کاربر را دریافت کنید

اکنون که طرح تازه ای ساخته اید، بهتر است به عقب برگردید و ببینید که آیا طرح های جدید شما می تواند کاربران را به آنچه می خواهند، برساند یا خیر. مثلا می توانید لینک های هات اسپات(hotspot) به سایر صفحه ها ایجاد کنید تا از طریق آنها به سمت هدف نهایی حرکت کنند.

طراحی سایت نو

در این مرحله می توانید تغییرات را اعمال نمایید، بهتر است قبل از توسعه سایت و طرحتان که زمان بر و هزینه بر بوده، این کار را انجام دهید. اگر در مورد طرح های جدیدتان، توانستید تایید کاربر را بگیرید، به گام دهم بروید.

گام دهم:سایتتان را توسعه دهید

توسعه به طور معمول یک کشش نهایی برای باز طراحی سایت به حساب می آید. رسیدن به این مرحله بسیار طولانی بوده و اختصاص دادن وقت کافی برای کدگذاری سایت، به دنبال سئو و بهترین شیوه های صنعت، بسیار ضرورت دارد. همچنین تیم شما، داخلی یا خارجی، مدل های طراحی ایجاد شده را به HTML ، CSS و سایر زبان ها منتقل می کنند.

اکنون سایت شما توسعه یافته، وقت آن است که به عقب برگردید و عملکرد آن را بررسی کنید. آیا باز طراحیتان غلط است یا به نتیجه دلخواهتان رسیده اید؟

در آخر

ده گام از اصول باز طراحی سایت را بیان کردیم. می دانیم که استفاده قدم به قدم از آن کار دشواری است، مخصوصا هنگامی که محدودیت های زمانی داشته باشید به ناچار باید چند گام را حذف کنید. با این حال استفاده دقیق از آن می تواند ترافیک زیادی را در سایتتان ایجاد کند.

به اشتراک بگذارید

نظرات شما برای ما مهم است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان
02177930982