بازاریابی B2C و بازاریابی B2C

بازاریابی B2C و بازاریابی B2C بازاریابی B2C و بازاریابی B2C
- ۱۲ دی ۱۳۹۹ -

معرفی بازاریابی B2B و B2C | تفاوت های حرفه ای ۲۰۲۱ | گروه پنتاما

بدون نظر 777 بازدید

بین بازاریابی مشاغل و بازاریابی در جایگاه یک مصرف کننده تفاوت وجود دارد. برخی فکر می کنند بازاریابی با کسی که به دنبال خرید چیزی برای خود است، همان بازاریابی برای شخصی است که برای تجارت خود اقدام به خرید می کند. شما هنوز هم فقط برای مردم بازاریابی می کنید.

شما هنوز با شخصی تصمیم می گیرید که چه چیزی را بخرد و از چه کسی تصمیم بگیرد ، اما شخصی که برای خود محصول می خواند آیه هایی را خریداری می کند که برای شرکت خود بخرد ، یک خرید بسیار متفاوت است. در حقیقت ، تفاوتهای عمیقی وجود دارد که باید هنگام تدوین استراتژی بازاریابی خود به خاطر بسپارید.

بازاریابی B2B و B2C چیست؟

مشاغلی که از بازاریابی B2B استفاده می کنند، در صدد هستند تا محصولات و خدمات خود را به شرکت ها و کسب و کارهای دیگر ارائه کنند و آنها را در گروه مشتریان خود قرار دهند. اما مشاغلی که از B2C بهره می برند، بر آنند که محصولات و خدمات خود را مستقیما به دست مصرف کننده نهایی رسانده و عموما با مشتریانی طرف هستند که محصولات و خدمات را برای مصرف شخصی مورد استفاده قرار می دهند. البته لازم است بگوییم که برخی از کسب و کارها هر دو نوع بازاریابی را مورد استفاده قرار می دهند.

نخستین قدم برای استراتژی بازاریابی برای B2B یا B2C ، میبایست انتخاب نوع مشتریان باشد و معلوم گردد که آنها کسب و کارها هستند یا مشتریان نهایی. تعیین این امر سبب می شود شما مسیر بازاریابی خود را به درستی بشناسید و استراتژی های متفاوتی برای هر کدام از آنها ارائه دهید.

کسب و کارهایی که مستقیماً به مصرف کنندگان می فروشند (B2C)

هدف از بازاریابی B2C سوق دادن مصرف کنندگان به سمت محصول و به حداکثر رساندن ارزش معاملات از طریق فعالیتهایی است که انگیزه خرید محصولات اضافی را فراهم می کند. روابط بین شرکت ها و مصرف کنندگان مبتنی بر تجربه مصرف کننده در طی فرایند خرید است. موارد زیر روند خرید بازار مصرف کننده را مشخص می کند:

  • به مزایای استفاده از محصول و نحوه ارتباط آن با شخص اهمیت می دهد.
  • می خواهد یک فرایند خرید ساده و تک مرحله ای را انجام دهد.
  • می تواند تحت تأثیر بازار باشد.
  • در درجه اول تصمیم گیری خرید عاطفی را بر اساس وضعیت ، میل و قیمت انجام می دهد.

بازاریابی B2C

در بازاریابی B2C فعالیت های بازاریابی باید به این شکل انجام شود که مردم بتوانند سریع و آسان خرید خود را انجام دهند. شرکت های B2C فعالیت های تجاری خود را می توانند بر اساس مواردی چون بن های خرید ، نمایشگاه ها ، فروشگاه ها (واقعی و اینترنتی)  و مواردی از این دست پایه گذاری کرده و به کار بگیرند تا در نهایت بتوانند بازار خرید برای استفاده از خدمات و محصولات خود ترغیب نمایند.

کمپین های بازاریابی B2C برای جذب مشتری واقعی تلاش می کند، در مدت زمان کوتاه تری انجام می شود و تمام تلاش خود را می کند تا در کمترین زمان مشتری را جلب کنند. این کمپین ها اغلب برای معاملات ویژه، تخفیف یا بن های ویژه ای را ارائه می دهند که هم از طریق اینترنت و هم در فروشگاه قابل استفاده هستند.

پیشنهاد میکنیم این مقاله را هم بخوانید:
دیجیتال مارکتینگ ℹ️ تکنیک های بازاریابی دیجیتال 2021 | گروه پنتاما

به عنوان مثال، هدف از یک کمپین ایمیلی برای یک شرکت B2C آن است که مصرف کنندگان بتوانند فوراً محصول را خریداری نمایند. ایمیل مصرف کننده را به صفحه مورد نظر در وب سایت منتقل می کند. این صفحه عموما به منظور فروش محصول و خرید بسیار آسان همراه با سبد خرید برای مشتری بوده و هر مشتری به راحتی می تواند با تعداد کمی کلیک، خرید خود را انجام دهد.

یکی از جنبه های جالب بازاریابی B2C اهمیت وفاداری است.

آمازون ، بهترین خرید و استیپل برای بازگرداندن مشتریان ، کالاهای تجاری و آموزشی را ترکیب می کنند.

خدمات عالی مشتری را اضافه کنید و یک ترکیب برنده به دست می آورید.

بازاریابی صنعتی

مشاغلی که مستقیماً به مشاغل می فروشند (B2B)

هدف از بازاریابی B2B به حداکثر رساندن ارزش رابطه از طریق تلاشهای بازاریابی است که مخاطبان هدف شما را بر ارزش شما ارائه می دهد. اگر با موفقیت انجام شود ، فعالیت های بازاریابی شما منجر به ایجاد رابطه ای خواهد شد که بر اعتماد و اعتبار بنا شده باشد. ارزش رابطه با آنچه برای مشتری مهم است تعیین می شود.

خریداران مشاغل برای تصمیم گیری در مورد خرید از منطق و تفکر منطقی استفاده می کنند. بازاریابی شما باید تصمیم گیرنده را در یک تجارت هدف قرار دهد و سپس به آنها کمک کند راه حل هایی برای مشکلات و چالش های خود پیدا کنند.

به دلیل یک فرآیند خرید چند مرحله ای که مشتری B2B در حال انجام تحقیقات بیشتر در مورد راه حل مناسب برای شرکت خود است ، معمولاً یک چرخه فروش طولانی تر وجود دارد. هنگامی که خریدار کسب و کار مزایای راه حل شما را می بیند ، آنها به دنبال بررسی و جستجوی عمیق در شهرت تجارت خود می روند.

بازاریابی B2B

بازاریابی B2B حول یک استراتژی بازاریابی با محتوای قوی ساخته شده است. محتوای تحویل داده شده به آینده باید بسته به مکان مورد نظر در خریدار ، اطلاعات صحیحی را به خریدار ارائه دهد. محتوا برای بازاریابی B2B پادشاهی است.

 

فعالیتهای بازاریابی قیف باعث ایجاد آگاهی و چشم انداز در مورد ارزش پیشنهادات شما می شود. اینجاست که پست های وبلاگ شما و رسانه های اجتماعی نقش مهمی را ایفا می کنند.

وسط بازاریابی قیف باید بیشتر روی دانش عمیق تر و فعالیت های ایجاد روابط متمرکز شود. وبینارها و انواع دیگر محتوا که می توانند به خریدار کمک کنند یاد بگیرند که چگونه محصول یا خدمات شما مشکل خود را حل می کند ، آنها را به پیشنهاد شما علاقه مند می کند.

پایین بازاریابی قیف برای کمک به خریدار در تصمیم نهایی کمک می کند. محتوا در این مرحله شامل یک برآورد رایگان ، نمایش نسخه ی نمایشی ، یک آزمایش رایگان یا یک ارزیابی رایگان به خریدار کمک می کند تا تصمیم خود را نهایی کند.

پیشنهاد میکنیم این مقاله را هم بخوانید:
برندینگ چیست؟ تکنیک های برندسازی-Branding در بازاریابی 2021

به خصوص برای خریدهای B2B ، دیگر نمی توانید چشم انداز راه حل خود را بفروشید. اینکه کسی از شما بخرد ، بستگی به ارزش راه حل شما ، رابطه شما با خریدار و پاسخگویی و خدمتی که ارائه می دهید بستگی دارد.

 b2b-vs-b2c

استفاده از استراتژی های متمرکز بر مصرف کننده برای بازاریابی محصولات یا خدمات خود به یک تجارت ، در بهترین حالت فقط برای شما هزینه دارد. و در برخی موارد ممکن است این هزینه برای شما مشتری باشد.

خریداران B2B vs B2C

خریدار تجارت پیشرفته است و می خواهد یا نیاز به خرید محصولات یا خدمات داشته باشد تا به شرکت خود کمک کند تا سودآور ، رقابتی و موفق بماند. پیام رسانی شما باید با مخاطبان پیشرفته صحبت کند. خواننده معمولی شما علاقه زیادی به – و درک محصول شما (یا حداقل مشکلی که شما دارد) حل کرده است. بازاریابی شما باید اطلاعات لازم را به خریدار تحویل دهد.

 

مصرف کننده معمولاً به دنبال بهترین قیمت است و قبل از خرید ، رقابت را تحقیق می کند. عامل دیگر این است که آیا خریدار به فروشگاه خرده فروشی ، یا در مقابل فروشگاه یا وب سایت تجارت الکترونیک اعتماد دارد. اگرچه می توانید محصولات را در اینترنت در بسیاری از نقاط مختلف قیمت پیدا کنید ، اما بسیاری از مصرف کنندگان همچنان از یک منبع قابل اعتماد خریداری می کنند. از این نظر ، بازاریابی B2C نیاز به ایجاد آگاهی ، اعتماد و وفاداری با مشتریان دارد.

 

اهمیت خدمات به مشتری

هر دو خریدار به خدمات با کیفیت مشتری علاقه مند هستند.

خدمات مشتری B2B قبل از اینکه اولین فروش را انجام دهید شروع می شود و با اولین تماس مشتری با شرکت شما ، خواه با آنها تماس برقرار کنید و یا با شما تماس بگیرند ، شروع می شود.

خدمات مشتری B2C به ایجاد وفاداری مشتری کمک می کند جایی که مشتریان مایل به پرداخت قیمتی اندکی بالاتر باشند تا بدانند که می توانند محصول را به راحتی بازگردانند و می توانند به منبعی که با آنها سرو کار دارند اعتماد کنند.

به عبارت دیگر ، خدمات مشتری بسیار مهم است و گرچه ممکن است “بازاریابی” تلقی نشود ، اما خدمات بد مشتری می تواند تمام تلاشهای بازاریابی شما را بی فایده جلوه دهد.

 

اهمیت برند برای B2B

برای بازارهای B2B ، نام تجاری فقط به شما کمک می کند که مورد توجه قرار بگیرید ، نه الزاماً انتخاب شده است. برند مبتنی بر شهرت شماست. بنابراین اگرچه بازاریابان B2B از طریق تلاشهای بازاریابی ، آگاهی از برند را توسعه می دهند ، اما هویت برند مبتنی بر نحوه رفتار شما با مشتری ، کیفیت کار ، چقدر قابل اعتماد بودن شما و سایر عواملی است که مشتری ارزشیابی می کند.

پیشنهاد میکنیم این مقاله را هم بخوانید:
هوش تجاری چیست؟ Business Intelligence یا BI در سال 2021 |‌گروه پنتاما

 

خریداران مشاغل هنگام انتخاب محصول یا خدمات برای شرکت خود ، از فکر منطقی تری استفاده می کنند. آنها با صرفه جویی در هزینه ، افزایش بهره وری یا افزایش سودآوری انگیزه می گیرند.

 

شما هنوز هم نیاز دارید تا یک هویت با کیفیت برند را ایجاد کنید تا یک برداشت اول خوب داشته باشید. اما قرار دادن دلارهای بازاریابی بیش از حد در ایجاد آگاهی از نام تجاری چیزی نیست که در برنامه بازاریابی B2B شما حساب شود.

 

اهمیت برند برای B2C

برای B2C یک مارک قوی می تواند مصرف کننده را ترغیب به خرید کند ، وفادار بماند و بالقوه قیمت بالاتری بپردازد. شرکت ها با گرفتن مکرر تصویر در مقابل مصرف کننده ، برندها را می سازند. محصولات مصرفی باید اطمینان حاصل کنند که مارک تجاری آنها را به اندازه کافی می شناسیم تا آن را تشخیص داده و آن را شایسته خرید خود بدانیم.

مصرف کنندگان با میل ، سبک و پرستیژ انگیزه می گیرند. برای مصرف کنندگان ، برند های تجاری از این معادله استفاده می کند زیرا ما بیشتر از هر چیز به خرید مارک های “وضعیت” مانند BMW ، Lexus ، Rolex یا Nike علاقه داریم ، گرچه ما به احتمال زیاد مبلغ بیشتری را برای این برند پرداخت می کنیم.

قبل از شروع بازار برنامه ریزی کنید

نکته نهایی این است که بازاریابی B2B vs B2C از دیدگاه عاطفی خریداران در مورد خرید پایین می آید.

مصرف کنندگان تصمیم گیری در مورد خرید را بر اساس وضعیت ، امنیت ، راحتی و کیفیت انجام می دهند.

خریداران مشاغل تصمیمات خرید را براساس افزایش سودآوری ، کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری اتخاذ می کنند.

اگر یک تجارت B2B هستید که محصولات و خدمات خود را به مشاغل دیگر ارائه می دهید ، دلارهای بازاریابی خود را در برنامه های بازاریابی قرار دهید که هدف شما آنچه را برای تصمیم گیری منطقی برای خرید خریداری می کنند ، ارائه می دهند. به آنها کمک کنید تا از طریق محتوا با کیفیت ، توصیفات و سایر فعالیتهایی که باعث ایجاد اعتبار می شود ، ارزش محصول و خدمتی که ارائه می دهید را تعیین کنند.

اگر شما یک تجارت B2C هستید ، درک کنید که چه چیزی باعث ایجاد انگیزه در خریدار و جنبه احساسی تصمیم گیری می شود. مواد قانع کننده ایجاد کنید که باعث ایجاد آگاهی برای برند شما شود ، راحتی آنها را در خرید از شما و خدمات با کیفیت پروژه و بهترین قیمت تقویت کند.

همانطور که برنامه بازاریابی خود را برای تجارت خود ایجاد می کنید ، آنچه را برای مخاطب هدف خود مهم دارید به یاد داشته باشید و فعالیتهای بازاریابی مناسبی را ایجاد کنید که با آنها ارتباط برقرار کند.

ارسال بازخورد

سابقه

ذخیره‌شده‌ها

انجمن

به اشتراک بگذارید

نظرات شما برای ما مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره در ایام کرونا
۰۹۱۲۴۹۰۱۰۳۱