انکر تکست چیست

انکر تکست چیست انکر تکست چیست
- ۱۲ دی ۱۳۹۹ -

انکر تکست چیست؟ تکنیک های Anchor text در سئو ۲۰۲۱ | گروه پنتاما

بدون نظر 778 بازدید

ابتدا اول این مقاله به موضوع انکر تکست چیست میپردازیم سپس انواع آن را مورد بررسی قرار میدهیم. اگر یکی از کابران فعال وب باشید حتما عباراتی را در محتوای وب سایت های گوناگون دیده اید که با رنگی مجزا نشان داده می شوند و می توان بر روی آنها کلیک کرد اما این عبارات چه نام دارند و به چه دلیل چنین شرایطی به خود می گیرند؟

باید بگوییم عبارات و کلماتی که به این شکل در یک متن جا خوش می کنند با عنوان انکر تکست  شناخته می شوند. در واقع Anchor Text به عبارتی گفته می شود که کاربران می توانند بر روی آن کلیک کرده و با کمک آن به صفحه ای دیگر راهنمایی شوند. این عبارات در نسخه های آخر مرورگرها با رنگ آبی و خطی در زیر آنها نشان داده می شود که می توانید تنها با مراجعه به محتوای وب سایت های معتبر نمونه های بی شماری از آنها را مشاهده کنید.

انکر تکست ها چیست و چه کاری انجام می دهند؟

اما در این میان سوالی که مطرح می شود این است که انکر تکست ها چه کارکردی دارند و برای چه هدفی در یک متن جای می گیرند؟ همان طور که گفته شد انکر تکست ها عباراتی هستند که به نوعی به دلیل ظاهرشان در یک متن به راحتی قابل مشاهده بوده و اگر کاربری بر روی آنها کلیک کند، به یک صفحه وب دیگر وارد خواهد شد. همچنین کاربر می تواند با قرار دادن فلش موس بر روی عبارت، آدرس لینکی که در صورت کلیک به آن وارد می شود را مشاهده کند.

به طور مثال شما واژه “ انکر تکست چیست”  را با ویژگی های گفته شده می بینید و متوجه می شوید که این عبارت قابل کلیک بوده و شما را به صفحه ای دیگر راهنمایی می کند. اگر بر روی عبارت “انکر تکست چیست” کلیک کنید، به یک سایت دیگر وارد خواهید شد که احتمالا حاوی محتوایی است که پاسخ این سوال را در دل خود جای داده است و شما می توانید با مطالعه آن بدانید انکر تکست دقیقا چیست.

از سویی دیگر، موتورهای جست و جو می توانند تشخیص دهند که لینک داده شده چه ارتباطی با واژه انکر تکست دارد در این شرایط اگر برای موتورهای جست و جو مشخص شود که هر دو مفهوم دارای یک سمت و سوی محتوایی و معنایی هستند و به درستی به یکدیگر ارتباط داده شده اند، ممکن است رتبه بهتری به سایت و صفحه مورد نظر داده و در لیست خود جایگاه بهتری به آنها اختصاص دهد.

پیشنهاد میکنیم این مقاله را هم بخوانید:
سئو محلی چیست ✔️ مرجع تکنیک های Local SEO 2021

یک نکته بسیار جالب که باید آن را مورد توجه قرار داد این است که اگر چندین وبسایت در Anchor Text خود از یک سایت منبع یکسان استفاده کنند و همگی آدرس یک صفحه مشخص را بدهند، به مرور آن سایت به عنوان یک سایت قابل اعتماد در آن کلمه کلیدی مورد توجه موتورهای جست و جو قرار خواهد گرفت حتی اگر آن کلمه کلیدی در کل متن آن صفحه وجود نداشته باشد.

انکر تکست چیست

بررسی عملکرد تکنیکی انکر تکست ها

حتما می دانید که موتورهای جست و جو هر روز در تلاش هستند تا با معیارهای مختلف، رتبه سایت ها را تعیین کنند و خود را برای رسیدن به بهترین عملکرد تقویت نمایند. جالب است بدانید یکی از مهمترین معیارهایی که بسیار بسیار مورد توجه موتورهای جست و جو قرار می گیرد، ارتباط لینکی است. در واقع شما می توانید با یک لینک دهی ساده و استفاده از انکر تکست ها سبب شوید رتبه سایتتان به شدت تغییر کند و جایگاه بهتری به دست آورد. حال نکته و سوالی که ایجاد می شود آن است که ارتباط لینکی به چه طریقی مشخص می شود؟

باید بگوییم این امر تحت تاثیر دو عامل کلیدی است که عبارتند از :

 •  محتوای صفحه منبع
 • محتوای انکر تکست

در این بخش می خواهیم شما را با یک مثال جدی راهنمایی کنیم تا به درستی درک کنید کارکرد انکر تکست چیست و چرا تا این حد مورد توجه قرار می گیرد.

تصور کنید شما یک نویسنده وبلاگ هستید که برای شناخت ماشین های روز دنیا محتوایی مناسب تولید می کند. در میان بررسی هایتان در خصوص متن های موجود در اینترنت در مورد ماشین های روز دنیا، ناگهان به یک متن بر می خورید که میزان آسیب ماشین های پرطرفدار دنیا هنگام تصادف را مورد بررسی قرار می دهد؛ در این هنگام به دلیل جذابیت متن، تصمیم می گیرید لینکی از محتوای مورد نظر را در میان نوشته خود قرار دهید تا مخاطبان شما روی انکر تکست کلیک کرده و متن دیگری را نیز مشاهده کنند. این هماهنگی مفهوم دو متن و ایجاد ارتباط لینکی سبب می شود موتورها جست و جو اعتبار بیشتری برای محتوای شما قائل شوند و آن را در رتبه بندی های خود ارتقا دهند.

انکر تکست چیست

چه واژه هایی برای انکر تکست استفاده می شود

نویسنده وب سایت می تواند تصمیم خود را بگیرد که چه واژه هایی را برای انکر تکست انتخاب کند. او می تواند یک عبارت را جدا کرده و لینک دهی کند و هم می تواند از عباراتی چون ” کلیک کنید” ، “اینجا کلیک کنید”، “بیشتر بخوانید” و… را استفاده نماید.

پیشنهاد میکنیم این مقاله را هم بخوانید:
رپورتاژ آگهی 🎖️ تکنیک های حرفه ای ریپورتاژ نویسی 2021 | گروه پنتاما

در مورد روش اول می توان گفت طبق مثال بالا یک تولید کننده محتوا می تواند عبارت “میزان مقاومت اتومبیل های پرطرفدار” را به عنوان Anchor Text انتخاب کرده و به این عبارت لینک دهد تا کاربران پس از کلیک بر روی آن به صفحه منبع وارد شده و متنی در مورد این عبارت را مطالعه کنند.

یکی دیگر از مهمترین اتفاقاتی که هنگام ارتباط لینکی رخ می دهد این است که محتوایی که به آنها لینک داده می شود یا همان بک لینک ها، در الگوریتم های موتورها جست و جو اعتبار کسب می کنند و هر چه این لینک دهی برایشان تکرار شود، رتبه بهتری نزد موتورهای جست و جو به دست می آورند.

و اما آخرین و مهمترین نکته در این بخش. بسیاری از صاحبان وب سایت ها برای آن که وب سایت خود را اعتبار ببخشند، سعی می کنند از سایت های گوناگون به سایت خود لینک دهند و با این کار سبب شوند سایتشان به عنوان یک سایت مرجع شناخته شود اما نکته جالب اینجا است که پس از آپدیت پلگوئن گوگل که با دقت بیشتری کلمات و عباراتی که در انکر تکست مورد استفاده قرار گرفته اند را رصد می کند، این نوع لینک دهی می تواند به ضرر سایت تمام شود زیرا گوگل به راحتی تشابه میان واژگان Anchor Text را درک کرده، آن را یک امر غیر طبیعی قلمداد می کند و از همین رو سایت را با جریمه رو به رو می سازد. پس یادتان باشد اگر تصمیم به چنین کاری گرفتید هرگز با کلمات کلیدی یکسان لینک دهی انجام ندهید.

انکر تکست چیست

با انواع انکر تکست آشنا شوید

برای آن که درگیر جریمه موتورهای جست و جو نشوید، بهتر است از ابتدا انواع انکر تکست ها را بشناسید و با اصول هر یک آشنا شوید تا هنگام استفاده از آنها غیر طبیعی به نظر نرسید.

 • انکر تکست عمومی

باید بگوییم این نوع  انکر تکست در گذشته طرفداران بسیاری داشت اما این روزها به دلیل الگوریتتم های جدید موتورهای جست و جو طرفداران خود را از دست داده است زیرا آنچنان هم که تصور می شود برای سئو سایت مناسب نیست و حتی گاه به ضرر آن اقدام می کند. نمونه هایی از انکر تکست های عمومی عبارتند از:

بیشتر بدانید، درباره نویسنده، کلیک کنید، ادامه مطلب، بیشتر بخوانیم و…

 • انکر تکست نام تجاری
پیشنهاد میکنیم این مقاله را هم بخوانید:
انتشار چند مطلب به صورت روزانه، برای سئو مناسب است؟

این نوع انکر تکست زمانی برای سئو کلاه سفید شما مشکل ایجاد می کند که نام برندتان با کلمه کلیدی مورد نظرتان یکی باشد اما به طور کل اگر از لینکی که از نام تجاری درون متن خود بهره برده است، استفاده کنید هیچ مشکلی ایجاد نمی شود. به این عمل انکر تکست تجاری گفته می شود.

مربوط به سایت MOZ

مربوط به سایت MOZ

مربوط به سایت Best Buy

مربوط به سایت Best Buy

 •  انکر تکست عریان

این نوع انکر تکست تنها از URL سایت منبع استفاده کرده و از کلمات کلیدی استفاده نمی کند.

 • انکر تکست تصویری

شما می توانید در این روش بر روی تصاویر سایتتان از Alt Tag استفاده کنید. این کار کمک می کند انکر تکست سایت شما طبیعی به نظر برسد.

 • انکر تکست های مترادف

در انکر تکست های مترادف شما به جای خود کلمه کلیدی از واژه های مترادف و هم معنی آنها استفاده می کنید.

 • انکر تکست طولانی

زمانی که شما یک عبارت طولانی را برای انکر تکست مورد استفاده قرار می دهید.

 • انکر تکست Exact Match

این ­انکر تکست دارای اهمیت بسیاری است زیرا بر روی کلمات کلیدی هدف مورد استفاده قرار می گیرد و در بهبود رتبه بندی سایت شما نقش بسزایی ایفا می کند. البته توجه داشته باشید همان طور که پیش تر گفته شد استفاده بیش از حد آن می تواند غیر طبیعی جلوه کرده و سایت شما را با جریمه رو به رو کند.

مروری مجددا بر سوال انکر تکست چیست

در ادامه مهمترین نکات در مورد Anchor Text ها را مرور می کنیم.

 • یکی از مهمترین نکاتی که باید به آن توجه شود این است که اگر استفاده از انکر تکست به درستی انجام شود، می تواند در رتبه بندی گوگل تاثیر بسزایی گذاشته و حتی سایت شما را به عنوان یک سایت مرجع معرفی کند.
 • مردم تمایل بسیاری دارند که از انکر تکست ها استفاده کنند پس اگر شما انکر تکست را بخشی از متن می دانید، این امید را داشته باشید که انکر تکست متن های شما از دید موتورهای جست و جو مفید ارزیابی شده و در سئو سایت شما تاثیر می گذارد.
 • از انکر تکست های مشابه استفاده نکنید زیرا غیر طبیعی جلوه کرده و سایت شما را با جریمه رو به رو می کند.
 • انکر تکست های وب سایت شما نباید بیش از حد معمول باشد زیرا نه تنها در سئو تاثیری ندارد بلکه موتورهای جست و جو آنها را به عنوان یک حقه قلمداد کرده و آن را دلیلی می دانند بر تقلب شما.

به اشتراک بگذارید

نظرات شما برای ما مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره در ایام کرونا
۰۹۱۲۴۹۰۱۰۳۱